Miting haberleri ve gerçek

Miting haberleri ve gerçek

9 Temmuz 2018 Pazartesi  |   Günlük

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, siyasi partilerin mitinglerine katılanların sayısının medya tarafından abartılmasını şöyle eleştirdi:

"AKP dönemi öncesinde mitinglere katılanların sayısı konusunda siyasilerle gazeteciler arasında görüşbirliği sağlanamazdı. Politikacılar abartılı tahminlerde bulunur, gazeteciler o tahminlerin ayaklarının yere basmasını sağlardı.

Şimdilerde bu mekanizma değişti. Artık gazeteciler, çoğu zaman parti yöneticilerinin tahminlerini gerçekmiş gibi ekliyor haberine. AKP'nin mitinglerinde de böyle, CHP'nin mitinglerinde de.

En yakın örnek de CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin 24 Haziran öncesinde düzenlediği mitingler. İnce'ye göre, İzmir mitingine 2.5 milyon kişi katılmıştı. Kimi medya kuruluşları da "polis kayıtlarına göre İzmir mitingini yaklaşık 2.5 milyon kişi izledi" diye yazdı. İnce'ye göre, Ankara mitingine gelenlerin sayısı da 2 milyondu. Haberlerde "Milyonlar katıldı" yazıldı. İnce, İstanbul Maltepe'deki mitingine 5 milyon kişinin geldiğini söyledi. Bazı internet siteleri, "Polis kaynakları da aynı açıklamayı yaptı" diyerek 5 milyonu tekrarladı. Oysa polisin bu sayıları doğrulayan "açıklamaları" yoktu.

Peki abartılı sayılar yazıldı da o partilere yararı mı oldu? Hayır, tam tersine. Seçim sonuçlarına ilişkin bazı yorumlarda İnce'nin İzmir, Ankara ve İstanbul mitinglerine katılımın yüksek olmasının, muhafazakar-milliyetçi seçmende CHP korkusu yarattığı öne sürüldü. Bu yorum doğru olmayabilir ama CHP taraftarlarında büyük bir umut yarattığı, hayal kırıklığını artırdığı açık.

Aynı sorun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinglerinde de yaşandı. Bazı gazeteler, Erdoğan'ın mitinglerindeki katılımı çok yüksek gösterdi. Fakat seçimde Erdoğan kazansa da AKP'nin oylarında bir miktar gerileme oldu.

Oysa gerçekler, hiçbir yalan ya da yanlış kadar zarar veremez. Seçim sürecinden çıkarılacak gazetecilik derslerden biri, mitinglere katılan kalabalıkları uçuk kaçık sayılarla yazmamak olsa gerek."

Yazının tamamını okumak için tıklayın