Milliyet'ten açıklama...

Milliyet'ten açıklama...

11 Mart 2019 Pazartesi  |   Günlük

Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, gazetenin kapanacağı söylentilerine, "Söyleyecek öyle çok sözümüz var ki" başlıklı yazısıyla yanıt verdi:

"Medya dünyasında son dönemin galiba en popüler konularından biri Milliyet’e ömür biçmek... Bu iddiaları ortaya atanların, kendince görüş bildirenlerin unuttukları bir şey var: Milliyet hiçbir döneminde sadece “gazete” olmadı! Aksine; kamuoyu açısından ülkenin siyasal, ekonomik, toplumsal tarihinin en güvenilir arşivini oluşturarak toplumun hafızası da oldu. 69 yıl süren köklü geleneğini okurlarına taşıdı; ‘babadan oğula, oğullardan torunlara geçen’  bir varoluş hikâyesi yarattı. 

Kimliğini meslek ilkelerine gösterdiği özenle kazandı. Alanında uzmanlaşan gazeteciler yetiştirerek deyim yerindeyse bir nevi ‘okul’ oldu. 

Siyasi, etnik, dini, cinsiyetçi her türlü ayrımcılığa karşı çıkan, daima doğru, adil bir gazeteciliği editoryal süzgeçten geçirerek okurlarıyla paylaştı. 

Türkiye medyasının kendi içindeki ayrışmalarına, öfke nöbetlerine, birbirlerini yaftalamalarına karşı her zaman mesafeli durdu. Medyanın sorunlarına çözüm bulunması noktasında tartışmalara katıldı ancak yayın organlarının birbirlerini karalayan haberciliğine hiçbir zaman itibar etmedi. 

*** 
Tekrar başa dönelim... Geçen Kasım’dan bu yana belli aralıklarla bazı köşelerin, sosyal medya hesaplarının “Milliyet kapanıyor”   iddialarıyla kendi gündemlerini yaratma gayretlerine şahit oluyoruz..."

Yazının devamını okumak için tıklayın