'Milli' olmayan Milli Takım

'Milli' olmayan Milli Takım

10 Ekim 2017 Salı  |   Mentor

Futbolu seviyorum çünkü kolay, ulaşılabilir ve öngörülemez, her açıdan fırsat eşitliği sunuyor ama ülkemizde futbola ilişkin sevilebilecek başka da bir şey de kalmadı.

Futbol yoksul sporu, yaygın, kolay ulaşılabiliyor özellikle yoksullar arasında hem eşitlikçi hem de sınıf atlamanın en kolay yolu olarak  büyük ilgi görüyor, bizde de böyle ama tek farkı var: Ülkemiz futbolu yozlaşmış, sistem ağalığa dönmüş, şu andaki çarkın tek amacı var yoksul insanların alın terinden artırdığını bir kaç madrabazın cebine aktarmak, bütün işlevi bu maalesef. Bunun tek bir istisnası yok, QTM'den futbolcuya, federasyondan teknik direktöre, kulüp yöneticisinden hakemine hepsi aynı sistemin parçası.

3 Temmuz sürecinde Milli Takım'dan kopmuştum öyle ya bütün ülkenin top yekün Fenerbahçe'nin üstüne çullandığı bir linç kampanyasında bir Fenerbahçe'linin "Milli" kalabilmesi oldukça zordu bana ve bir çok Fenerbahçeli'ye böyle oldu Milli Takım'dan uzaklaştık, iyi ki uzaklaşmışız çünkü o hamaset çarkından sıyrılıp gerçekleri daha net görme şansımız oldu. 

Bir kere adı artık her neyse bilmem ama "Mill"i lafı bu takım için hiç uygun değil, para için oynayan para için kavga eden ve ücretini euro olarak tahsil eden insanların olduğu yerde "Milli" bir kavramdan bahsedilemez, biz böyle insanlar değiliz. Çanakkale'de mermilerin çarpıştığı cehennemde şehit olacağını bile bile siperden fırlayıp daha ayağa kalkmadan şehit olan Mehmetçiğin apoletlerini meslektaşının hakkını çalmak için sahtekarlık yapan adamlara takamayız.

Ama bu apoleti takan sizsiniz, bu adamlar yıllarca bayrak üzerinden yalancılık yapıp ceplerini yeşil dolarla doldurdu ve siz utanmadan şehidin apoletini takmaya kalkan bu adamlara o rütbeyi layık gördünüz Ay-Yıldız hiç bir zaman bu kadar saygısızlığa uğramamıştı.

Saygısızlık dediğim maç kaybetmek ya da kazanmak değildir, maaşını gavur parasıyla alan adamların Çanakkale'de şehit olan Mehmetçiğin hakkını çalması senin de buna sessiz kalmandır. (Gavuru şovenist bir aşağılama için yazmıyorum, deyim olduğu için kullanmakta sakınca görmedim çünkü o adamlar bu tür şovenist söylemlerle cebini dolduruyor).

Bu adamlar vergi vermez, topluma hiçbir katkıları yoktur, kitap okumazlar, hiçbir sosyal faaliyetin içinde olmazlar aksine eşlerini döverler, rakiplerinden çalmak için kendini yere atarlar, mafyavari ilkelliği, infaz kültürünü, güçlünün zayıfı ezdiği anlayışın temsilciliğini yapıp topluma  kötü örnek olurlar, adeta toplumdaki yozlaşmanın temsilcisidir bunlar.

Ama sen de hiç utanmadan şehit olacağını bile bile henüz bıyığı terlemeden siperden ayağa kalkıp toprağını kana boyayan Mehmetçiğin apoletini bu para ve güç dışında değeri olmayan adamların takmasına izin verirsin en büyük suçlu sensin.

Futbolculara "Milli "olma şansı veriyorum, üstelik hiç maç kazanmasalar bile "Milli" olacaklar:

- % 50 vergi ödesinler.

-Askerliklerini Güneydoğu'da herkesle beraber yapsınlar.

- Servetlerinin  3/4'ünü Mehmetçik Vakfı'na bağışlasınlar

Kalan para bir insanın rahat rahat yaşamasına yeter ama yapmazlar değil mi? Haklarıdır yapmasınlar ama "Milli" sözünü hak etmiyorlar.

Milli Takım hocası ve futbolcular para almasın belki başarı olmaz ama en azından "Milli" olur.

Şu anda Türk Futbolu için söylenebilecek en son şey "Milli"dir, içindeki hiçbir unsur bunu hak etmiyor, söylenebilecek en iyi tanım ise sistemin halkın kanını emmek dışında bir işe yaramadığıdır.