Merkel Rusya'dan nefret mi ediyor?

Merkel Rusya'dan nefret mi ediyor?

31 Ekim 2018 Çarşamba  |   MG Özel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde hafta sonunda İstanbul'da yapılan Suriye konulu dörtlü zirveye katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında Türk medyasının fazla dikkatini çekmeyen bir diyalog yaşandı. 

Ortak basın toplantısının ardından dışarıya çıkan Putin'in paltosunu giydiğini gören Merkel, Rus lidere Rusça "Sibirskoe palto?" (Sibirya paltosu mu?) diye sordu. Putin ise gülerek "No (Hayır)" yanıtını verdi. Bu diyalog Rus basınında geniş yankı buldu.

Aslında bu Merkel'in ilk Rusça konuşması değil, örneğin, geçen Ağustos ayında Almanya'da ortak basın toplantısının ardından Putin'i Rusça "Poşli" (Gidelim) diyerek rezidansına davet etmişti. (KGB'de çalıştığı dönemde bir süre Doğu Almanya'da görev yapan Putin'in de Almancası çok iyi düzeyde)

Mayıs ayında da Rusya'nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde Putin, Medvedev ile birlikte devlet başkanlığı rezidansının kapısının önünde konuk Merkel'i çiçekle karşılamıştı. Merkel, tekrar başbakanlık görevine getirilen Medvedev'e Rusça, "Sçastlivie puti" (yolunuz açık olsun) diye başarılar dilemişti.

2017 yılında da Almanya Başbakanı, kendi ülkesindeki bir etkinlikte çocuklarla buluşurken, aralarında Rus kökenli çocuklar bulunduğunu farkedince, "Dobrıy den. Vı govorite po russki? Ya toje nemnojko." (İyi günler. Rusça konuşuyor musunuz? Ben de biraz..." demişti. 

Peki Merkel Rusçayı nereden biliyor? 

Öncelikle Merkel köken olarak Polonyalı. Babası Horst Kasner'in asıl soyadı Kazmerçak'tı. 1933 yılında Nazi lideri Adolf Hitler'in iktidara gelmesinden kısa süre önce soyadını Almanca olarak değiştirdi. 

Merkel Batı Almanya'da doğduktan bir kaç hafta sonra ailesi Doğu Almanya'ya geçerek buraya yerleşti. Merkel Sovyet Bloku içinde yer alan Doğu Almanya'da Rus dili eğitimi aldı. 2017 yılında kendisinin itiraf ettiğine göre okulda en çok sevdiği derslerden biri de Rusçaydı. Öğrenciler arasında Rus dili olimpiyat yarışmalarına katılarak 3 kere Doğu Almanya şampiyonu olmuştu. 

2005 yılında Moskova ziyaretinde Merkel resmi görüşmelerde bile Rusça konuşmayı tercih etmişti. 

Fakat ortada çelişkili bir durum var: Rusçayı seven Merkel'in Rusya'dan çok da hoşlanmadığı iddia ediliyor.

Bu ilginç iddiayı ortaya atan Rusya Demiryolları İdaresi RJD eski başkanı Vladimir Yakunin, "Sinsi Demiryolu" adlı kitabında, Alman liderin Rusya'yı sevmediğini öne sürmüştü. Merkel'in Doğu Almanya'da doğduğuna işaret eden Yakunin, "Merkel Rusçayı iyi biliyor. Fakat Rusya'dan gelen konuklarla görüşmelerde nedense her zaman tercüman aracılığıyla konuşuyor" dedi. Merkel ile konuşmasında tahminlerinin doğru çıktığını öne süren Yakunin, " Beni kapının yanında karşıladı, hemen Rusça konuşmaya başladı ama bana çocukken bir Sovyet askerinin bisikletini çaldığını, o günden sonra Ruslara olumsuz hisler taşıdığını söyledi" diye konuştu.

Bu açıklamanın ardından Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski de, Merkel'i sert eleştirerek, "Neymiş?! Bisikletini Sovyet askerleri çalmış! O yüzden bize nefret ediyor!"demişti.

Fuad Seferov, Moskova