Melankoli ve depresyon

Melankoli ve depresyon

6 Kasım 2018 Salı  |   Günlük

Rusya'nın, özellikle de Moskova ve St. Petersburg gibi kuzey şehirlerinin en sıkıntılı aylarından kasım başladı... Güneşsiz, gri, soğuk ve melkankolik günlere adım atıldı... Bahara kadar sürecek "yüksek depresyon tehlikesi" bölgesine girildi... Psikologlar, teselli babında "durum değerlendirmesi" yaptı: Sonbahardan kışa geçerken insanların neden duygusal dengesizlik yaşıyor? İşte bunun birkaç temel sebebi: 

Rusya özelinde ilk sebep yılbaşının yaklaşmakta oluşu. Yılbaşı demek, hazırlık ve masraf demek. Bu da yılbaşıyla özdeşleşen neşe ve sevinç gibi duyguların yanı sıra melankoliyi de beraberinde getiriyor.

Kasımın en depresif ay olmasının en önemli sebeplerinden biri de güneşli gün sayısının az olması. Güneşli günlerin azalması ise "mor ötesi endeksi"nde keskin düşüş anlamına geliyor. İnsanların düşük mor ötesine alışması da birkaç hafta alabiliyor.

Kasım ayında havanın sık değişmesi, üstelik kötüden daha kötüye gitmesi insanları depresyona sokan bir diğer etken. Moral durumu hava durumuna sıkı sıkıya bağlı insanlar için atmosfer basıncındaki keskin oynaklıklar ve sürekli yağan yağmur, grilik son derece olumsuz etkide bulunuyor.

Yaz meyvelerinin sofralardan kaybolması da vitamin alımında düşüşü tetikliyor. Pazar tezgahlarında meyve bulunabilse bile yüksek fiyatlar nedeniyle pek çok kişi bu temel vitamin kaynaklarına para harcamaktan kaçınıyor. Vitamin alımının düşmesi ise vücudu zorlayan bir diğer etken.

Son olarak, kışın, yani kar fırtınaları ve soğukların kapıda olduğu hissi insanları üzüntüye sevk eden sebepler arasında. 

Mart sonunda kadar dişimizi sıkmaktan ve "herşey güzel olacak" demekten başka çare yok!

(TürkRus.Com)