Mehmet Şevket Eygi hayatını kaybetti

Mehmet Şevket Eygi hayatını kaybetti

13 Temmuz 2019 Cumartesi  |   Günlük

Yazar Mehmet Şevket Eygi, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Mehmet Şevket Eygi'nin cenazesinin Cumartesi ikinci namazını müteakiben Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından kaldırılacağı öğrenildi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Eygi'nin vefat haberini Twitter hesabından duyurdu.

Sözcü Kalın, yaptığı paylaşımda "Muhterem #mehmetsevketeygi beyi kaybettik. Başımız sağolsun. Mevla gani gani rahmet eylesin. Cenazesi (13 Temmuz Cumartesi) ikindi namazını müteakiben Fatih Camii'nden kaldırılacaktır." ifadesini kullandı. 

Kimdir? 

7 Şubat 1933 tarihinde Zonguldak'ta dünyaya geldi. Anne tarafından dedesi Kolağası Neşet Bey'in torunu, öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Öğrenimine 1940 yılında Galatasaray Lisesi'nin ilkokul kısmında başladı. Burada ünlü kaleci Turgay Şeren, milletvekilliği yapmış fabrikatör Memduh Gökçen, sınıf arkadaşları oldu. Lise döneminde Abdi İpekçi, Mümtaz Soysal ile birlikte okudu. Fransızcayı mükemmel bir seviyede öğrendiği bu okulda Osmanlı nazırlarından Raşit Erer, Birinci TBMM'de Aydın Mebusu olan Enver Tekand, Orhan Şaik Gökyay, Nihat Sami Banarlı, Ahmet Kutsi Tecer gibi önemli hocalardan ders aldı.

Galatasaray Lisesi'nden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Mehmet Şevket Eygi, son olarak Milli Gazete'de köşe yazarlığı yapmaktaydı. 

Eserleri

Gıybet İlleti 

İslami Konular 

Birkaç Yazı 

Namazı Dosdoğru Kılmak 

Yahudi Türkler Yahut Sabetaycılar 

Ehl-i Sünnet'i Savunuyorum

(Medyaradar)