Mehmet Biber hayatını kaybetti

Mehmet Biber hayatını kaybetti

5 Ağustos 2019 Pazartesi  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, ünlü fotoğrafçı, sürekli basın kartı sahibi Gazeteci Mehmet Biber ABD’de hayatını kaybetti. 

TGC Yönetim Kurulunun yayınladığı başsağlığı mesajında "Gazetecilik mesleğine uzun yıllar fotoğraf alanında başarıyla hizmet veren Mehmet Biber’i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" denildi.  

Biber’in cenazesi Lanham, Maryland'deki Diyanet Center of America’dan kaldırılarak  toprağa verilecek.

Kimdir?

1931 yılında Eskicuma'da doğdu. Bursa Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. 1950 yılında İstanbul Fotoğraf Ajansı’na girdi. 1962 yılına kadar çeşitli gazetelerde foto muhabiri olarak görev yaptı. 1962-1971 yılları arasında New York’ta Birleşmiş Milletler’de çalıştı. 1975-1982 yılları arasında da Hürriyet gazetesi ile Hürriyet Haber Ajansında görev yaptı. 1982’den sonra ABD’ye yerleşti. Orada serbest gazeteci olarak foto-röportajlar gerçekleştirdi. Fotoğrafları National Geographic’de kapak olarak yayınlandı. Yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf yarışmalarında çok sayıda ödül sahibi olan Mehmet Biber’in serbest foto muhabiri olarak çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki sayılı dergiler ile birlikte Bunte, Stern, Time, GEO, National Geographic, Al Faysal, Der Spigel gibi dergilerde de yayınlandı. 

NBC ve CBS televizyonlarına filmler çeken Biber dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak 1996 Atlanta Olimpiyatları sırasında Leica’nın en yeni televat objektiflerini denedi. Bu çalışmaları Leica International’ın üç lisanda yayınlanan edisyonlarında yer aldı. 1977 yılında Sedat Semavi ödülüne değer görülen Biber gazetecilik yaşamını Washington VA Annandale’de sürdürdü. Sürekli basın kartı taşıyordu.

(TGC)