Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a tahliyeye ret

Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a tahliyeye ret

11 Ocak 2018 Perşembe  |   Günlük

Anayasa Mahkemesi, tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın bireysel başvurusunda hak ihlali kararı vererek oy çokluğuyla tahliyelerine hükmetti. Ancak Alpay ve Altan'ın tahliye talepleri mahkemece reddedildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, kapatılan Zaman gazetesi eski yazarlarından Alpay ve gazeteci-yazar Altan ile Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay'ın bireysel başvurularını görüştü.

Alınan bilgiye göre, Yüksek Mahkeme, 6'ya karşı 11 üyenin oy çokluğuyla başvurucularla ilgili ihlal kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi, Şahin Alpay ile Mehmet Altan'ın tahliyelerine hükmetti. Bu karara karşın tahliye talepleri mahkemece reddedildi.

Turhan Günay, Cumhuriyet gazetesi davasında daha önce tahliye edilmişti.

MİT TIR'ları davası kapsamında tutuklu yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül için de Anayasa Mahkemesi "hak ihlali" gerekçesiyle tahliye kararı vermişti. Verilen tahliye kararının ardından Dündar ve Gül'ün avukatları yargılamayı yapan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gelerek tahliye talebinde bulunmuşlardı. Tahliye talebini değerlendiren mahkeme aynı gün Dündar ve Gül hakkında tahliye kararı vermişti. 

"Emsal olsun"

Basın Konseyi, tutuklu gazeteciler Altan ve Alpay'ın, Anayasa Mahkemesi kararıyla tahliye edilmesi üzerine şu açıklamayı yaptı:

"Tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvurularda hak ihlali olduğuna karar verilerek tahliyelerine hükmedilmesi, kuşkusuz sevindirici.

Yaklaşık 6 ay önce tahliye edilen Turhan Günay'ın da bireysel başvurusunu ele alan Anayasa Mahkemesi'nin oy çokluğu ile verdiği kararın, diğer tutuklu gazetecilere emsal olmasını bekliyoruz.

Yüksek Mahkemenin hak ihlali olduğu gerekçesiyle tahliye kararı verdiği tutuklu gazetecilerin yanı sıra, gazetecilik faaliyetinden aylardır cezaevlerinde tutulan diğer gazetecilerin özgür kalacağı günlerin yakın olmasını diliyoruz."

 

(Medyaradar, Medya Günlüğü)