Mega projeler

Mega projeler

21 Mart 2019 Perşembe  |   Köşe Yazıları

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine 12  gün kaldı.  

57 Milyon 93 bin 985 seçmenin olduğu ve 1 milyon 2 bin 392 seçmenin de ilk kez oy kullanma hakkının bulunduğu bu yerel seçimin en gözde sözü “mega proje”. 

“-Bizim mega projelerimiz var” diyenler çoğunlukta.  

“-Benim mega projem yok” diyenler de var. 

Açıkcası, 31 Mart seçimine, mega projeleri olanlar ile mega projeleri olmayan ya da olamayanların yarışı diyebiliriz. 

Mega projelere şöyle bir baktığımda karşıma hep, altyapı ile ilgili çalışmalar çıktı: Köprü, alt geçit, üst geçit,  yeni yollar, kavşaklar.  

Yeni kent alanları, yeni, yeni, yeni. 

Hep beton, yeni beton. 

Halkın karşısına yeşili korumak, yeni yeşil alanlar, parklar vaadiyle mega proje sunan o kadar az aday var ki.  

Varsa yoksa beton; varsa yoksa bina; varsa yoksa apartman. 

Mega proje olarak odağına insanı alan öyle az sayıda aday var ki, betonun ve çarpık yapılaşmanın önümüzdeki yıllarda da hızla artacağı görülmektedir. 

Dünyada yeni belediyecilik

Çağdaş belediyeciliğin odağında insan vardır. Çağdaş kentler, yaşanabilir kentlerdir. 

Dünyada her yıl yapılan değerlendirmelerde yaşanabilir kentler sıralamasında ilk ona giren ülkelere baktığımızda, alt yapı sorunlarını çoktan tamamlamış olduklarını görmekteyiz.  

Çağdaş belediyecilik, kenti bugünden yarına yaşanabilir özelliğe taşımak değildir. Bunu gerçekleştirmek zaman almaktadır. Ancak, süreci başlatmak ve halkı buna hazırlamak çok önemli bir adımdır. 

Yaşanabilir kent için bazı önerilerimi paylaşmak isterim: 

▪ Yaşlı, hasta ve engellilerin kent yaşamına katılabilmeleri için önlemler almak. Cadde, sokak, kaldırım, dükkan, alışveriş merkezi, restoran ve resmi binaların yaşlı ile engellilerin kolayca ulaşabileceği duruma geçmesi. 

▪ Engellilerin, gerektiğinde kendi evlerinde ücretsiz bakımının sağlanması. Bu bakımlar yetmediğinde hastaneye nakil edilebilmeleri. 

▪  Sokak hayvanlarının tüm kontrollerinin yapılması;  bakımlarının sağlanması. Sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi. 

▪ Öğrenciler başta olmak üzere, ihtiyacı olanların, engellilerin ve yaşlıların kullanımına açık ücretsiz halk çamaşırhaneleri, aş evleri, etüd merkezleri kurulması.  

▪ Sürdürülebilir çevre ve doğal kaynakların korunması için geri kazanım çalışmaları. 

▪ Bozuk kaldırımlar, çöplük gibi sokaklar, geciken otobüsler, yaya yollarına park eden araçlar, çarpık yapılaşma, sokak hayvanları gibi belediye hizmetleriyle ilgili şikayetlerde 24 saat ulaşılabilecek yetkili muhatap bulabilmek.  

SON SÖZ: Mega proje, insana hizmet olmalıdır.