'Medyada karartılan tartışma'

'Medyada karartılan tartışma'

20 Mayıs 2019 Pazartesi  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la iş adamı Tuncay Özilhan arasında yaşanan tartışmayı veriş şekli nedeniyle hem iktidar yanlısı hem de muhalif medyayı kişisel sayfasında şöyle eleştirdi:

"Gazeteler ve internet siteleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’a çok sinirlendiğini duyurdu. Erdoğan, Özilhan’a “tepki göstermiş”, “tehdit etmiş”, “uyarmış”, “hedef almış”, “hesap soracağını” söylemiş. 

İyi de Özilhan, ne söyledi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu kadar kızdırdı? Haberlerden bunu öğrenemiyoruz. Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında sinirlenmesinin nedeni konusunda ipucu vermişti: 

“...Özilhan’ın, bunu bu şekilde açıklamak istemezdim, buram buram demokrasi hazımsızlığı ve istatistik cinliği yapan konuşmasını üzüntüyle dinledim.” 

Ne yapmış Özilhan? “Demokrasi hazımsızlığı ve istatistik cinliği”. Demek ki, Özilhan 15 Mayıs’ta düzenlenen toplantıdaki konuşmasında bazı istatistikî bilgiler vermiş, Erdoğan da ona tepki gösteriyor. Nitekim Özilhan’a cevap olarak Erdoğan da bazı istatistikî bilgiler sıralıyor: 

“Benzer istatistiklerde Türkiye’nin çok iyi olduğu nice alanlar var. İş yapma kolaylığında 190 ülke arasında 43’üncülüğe çıktık, bunu görmez. Ekonomik endekslerde 180 ülke içinde 68. sıradayız. Bunu görmez. Ekonomik özgürlükler endeksinde de 180 ülke içinde 68’inci sıradayız. Bunu görmez. Bu kişi bizi hep ülkemizi 110’lu sırada, 120’li sırada gösteren istatistik eğrileri üzerinden vurmaya çalışır.” 

Cumhurbaşkanının bu cümlelerinden anlaşılacağı gibi, Özilhan’ın cumhurbaşkanlığı sistemi, İstanbul seçimi erken seçimle ilgili sözlerinden çok konuşmasındaki “istatistik cinliği”ne kızmış. 

Özilhan’ın nasıl bir “istatistik cinliği” yaptığını bulmak için internet sitelerine baktım. Sitelerin çoğunda Erdoğan’ın tepkisi yer alıyordu ama Özilhan ve TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski’nin toplantıda dile getirdikleri eleştiriler hemen hiç yoktu. Sözcü, Evrensel, Birgün’ün internet siteleri ile Habertürk, İnternet Haber ve Diken sitelerinde Özilhan’ın eleştirileri yayımlanmıştı ama Erdoğan’ı kızdırdığı cümleleri oralarda da göremedim.  

O istatistikleri sadece Cumhuriyet, T24, Odatv ve Bianet sitelerinde buldum. Özilhan’ın eleştirilerini ve istatistiklerle ilgili bölümü en geniş veren T24 olmuş. Bianet de haberinde bu bölümü öne çıkarmış. Odatv ise Özilhan’ın sözlerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisiyle ilgili haberin içinde özetlemiş. Meğer Özilhan, Erdoğan’ın, “istatistik cinliği” olarak nitelendirdiği bölümde şunları söylemiş: 

“Enflasyonda 121., işgücü piyasası verimliliğinde 111. sıradayız. Yargının bağımsızlığında 111., kamu düzenlemelerine karşı yargıda hak aramada 109., basın özgürlüğünde 129. sıradayız. Bu nedenle diyoruz ki ekonominin düzelmesi için hukuk ve adalet sisteminin düzelmesi gerekiyor."

Yazının tamamını okumak için tıklayın