Medya, FETÖ ve Fenerbahçe

Medya, FETÖ ve Fenerbahçe

29 Temmuz 2017 Cumartesi  |   Günlük

Sosyal medyadaki bazı taraftar hesaplarında dün ilginç bir paylaşım, daha doğrusu tepki vardı.

Bunun nedeni  "ByLock" kullandığı iddiasıyla gözaltınan Başakşehirli futbolcu Bekir İrtegün'den "eski Fenerbahçeli" diye söz edilmesiydi. A Haber ve Süper Haber, doğrudan "FB'li eski futbolcu" diye yazmış, Sol Haber Portalı ise "Bekir İrtegün'e 'ByLock' gözaltısı" başlıklı haberinde futbolcunun Fenerbahçe formasıyla çekilmiş bir fotoğrafını koymuş. Oysa milliyet.com.tr haberi, "Futbolcu Bekir İrtegün'e 'ByLock' gözaltısı" diye vermiş.

Normalde, konu "ByLock" olmasa, A Haber ve Sol Haber Portalı'nın yaptığında gazetecilik açısından bir sıkıntı yok. Fenerbahçe Başakşehir'e göre daha popüler ve taraftarı daha fazla olduğu için İrtegün'ün eskiden Sarı Lacivertli kulüpte oynamasına vurgun yapılması doğal.

Ancak birincisi, ortada bir terör örgütünün haberleşme programını kullandığı iddia edilen futbolcu var. Bu kadar önemli ve hassas bir konuda İrtegün'ün Fenerbahçe'de eskiden forma giymesinin öne çıkarılmaması gerekir ki bunun haberle doğrudan hiçbir ilgisi yok.

İkincisi ve taraftarların asıl yoğun tepki gösterdiği konu, benzer haberlerde, özellikle A Haber'in suçlamaya hedef olan futbolcunun eski takımından söz etmemesi. Örneğin, "Hakan Şükür hakkında yakalama kararı çıkarıldı" haberinde futbolcunun eski kulübü olan Galatasaray'dan hiç bahsedilmemesi ya da Arif Erdem'in eski takımına hiç değinilmemesi.

Kısacası ortada açık bir çifte standart var ki taraftarın tepkisi de buna. A Haber de yanlış yaptığını anladığı için ya da gösterilen tepki üzerine söz konusu paylaşımı sonradan Twitter'dan sildi.