'Maşa ve Ayı'nın 8 sırrı

'Maşa ve Ayı'nın 8 sırrı

15 Kasım 2019 Cuma  |   Günlük

Türkiye'den Fransa'ya, Güney Amerika'dan Japonya'ya, dünyanın hemen her ülkesinde çocukların gönlünü fetheden Maşa i Medved (Maşa ve Ayı) çizgi filmi 10. yaşını kutluyor. Sosyal medyadaki yorumlarda "Rusya'nın SSCB sonrası ürettiği en başarılı ve karlı ürün" olarak nitelenen bu çizgi filmin arkasında muazzam bir başarı öyküsü var.

Rusya dışında da büyük gelir getiren popüler yapıma dair az bilinenleri Adme portalı derledi. İşte Maşa ve Ayı'nın 8 sırrı. 

1. Projenin babası Olek Kuzovkov'un aklına Maşa karakterinin yaratma fikri 1996'da Kırım'da tatil yaparken gelmiş. Kuzovkov, Maşa'ya ilham veren "teklifsiz kız çocuğunu" ilk kez bu tatilde görmüş. Ama imkanların kısıtlı olması nedeniyle fikrini hayata geçirmesi için 12 sene beklemesi gerekmiş. 

2. 7 dakikalık ilk bölümün çekilmesi tam 8 ay sürmüş. Şu anda ise bu süre 2 ile 4 ay arasında. 7 dakikalık bir bölümün üzerinde tam 70 kişi çalışıyor. Bir bölümün maliyeti ise 6,5 milyon ruble, yani 100 bin dolar. 

3. Maşa'nın yaşadığı yer Tümen yakınlarında. Zira dizinin bir bölümünde küçük kızın adresi olarak bu vilayete bağlı Çikça köyünün adı geçiyor. 

4. Çizgi filmin yaratıcıları, bölümlerin içine popüler film ve dizilere atıf yerleştirmeyi seviyor. Dikkatli yetişkinler Titanik, Forrest Gump ve Breaking Bad gibi yapımlara yapılan atıfları kaçırmayacaktır. 

5. İlk sezonlarda Maşa'yı seslendiren Alina Kukuşkina büyüyünce yerini Varvara Sarantseva'ya bıraktı. Ancak Alina "ses yönetmeni" olarak projede çalışmaya devam ediyor. Ayının çıkardığı oflama puflama sesleri ve ünlemlerin sahibi ise ses yönetmeni Boris Kutneviç. 

6. Maşa ve Ayı çizgi filmi aralarında Türkçenin de bulunduğu 25 dile çevrildi. 

7. Dizinin Youtube bölümleri 20 milyarın üzerinde izlenme sayısına ulaşarak rekor kırdı. 

8. Domuz karakteri nedeniyle Suudi Arabistan gibi bazı Müslüman ülkelerde dizi yayından kaldırıldı ya da o bölümler hiç gösterime girmedi.

(TürkRus.Com)