Mart ayında en çok konuşulanlar

Mart ayında en çok konuşulanlar

3 Nisan 2020 Cuma  |   Günlük

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) yaptığı araştırmaya göre Mart ayında Türkiye en çok Sağlık Bakanı Fahrettin Kocayı konuştu. 

Koronavirüs’ün Türkiye’ye ulaştığı Mart ayında salgın sayısının artması da OHAL ilan edilip edilmeyeceği sorularını da beraberinde getirdi.  Kanal İstanbul projesi ve Milli dayanışma kampanyası da diğer gündem başlıkları arasında yerini aldı. 

Uzun süredir dünya gündeminde yer alan ve global bir salgın haline gelen Koronavirüs Türkiye’ye de ulaştı ve 11 Mart’ta ilk vaka ile karşılaşıldı. Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'de Koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşın test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. Koranavirüsün Türkiye’ye gelmesiyle beraber vatandaşlar ay boyunca yapılacak resmi açıklamalara kenetlendi ve gözler Sağlık Bakanı Koca'ya çevrildi. Koronavirüs salgını sırasında yaptığı basın toplantıları ve müdahalelerle adından sıkça söz ettiren Sağlık Bakanı, medyada 191 bin 189 habere yansıyarak siyaset gündeminin en çok konuşulan ismi oldu. 

OHAL ilan edilecek mi? 

Global bir sorun haline gelen Koronavirüs salgını nedeni ile birçok ülke OHAL ilan etmiş durumda. Türkiye’de ise Mart ayı boyunca OHAL ilan edilip edilmeyeceği merak konusu oldu. Koronavirüsünde vaka ve ölüm sayıları artarken hükümet de bir dizi önlem almaya devam etti. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ve kronik rahatsızlığı bulunan hastalar için sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi de bu önlemler arasında yerini aldı. Sokağa çıkma yasağı tartışmaları ay boyunca sürerken Sağlık Bakanı’ndan “Herkes kendi OHAL'ini ilan etsin” açıklaması geldi. Ay boyunca medyada 33 bin 6 habere yansıyan OHAL, Mart ayı siyaset gündeminin başlıca konuları arasında yer aldı. 

Gündemden düşmeyen Kanal İstanbul Projesi, Mart ayında da 6 bin 451 habere yansıyarak en çok konuşulan siyasi gündem konuları arasında yerini aldı.

“Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganı ile Mart ayının son günlerinde başlatılan milli dayanışma kampanyası, kısa bir süre içerisinde 5 bin 694 habere yansıyarak en çok konuşulan siyasi gündem konularından oldu.

(MTM)