Murat Yetkin: 'Ben o gazetecilerden değilim'

Murat Yetkin: 'Ben o gazetecilerden değilim'

22 Kasım 2019 Cuma  |   iyi

Gazeteci Murat Yetkin, başbakanlık danışmanlığı da yapan eski Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün "Bazı arkadaşlar bana manşetleri gönderip uygun olup olmadığını soruyordu" sözleri üzerine kişisel sayfasında bir yazı kaleme aldı.

Yazıdan bir bölüm şöyle:

"Kemal Öztürk’ün iktidar adına yetki kullandığı dönemlerde ben de medyada yetki kullan isimlerdendim; önce Ankara temsilcisi, sonra Genel Yayın Yönetmeni sıfatıyla. Beni tanıyanlar bu tür ilişkilere girmeyeceğini bilir ama Öztürk’ün zan altında bıraktığı gruba dönem itibarıyla dâhil sayılırım. 

O halde, madem gazetecilik açısından bu gayrı-ahlaki ilişkiye girenler ortaya çıkmıyor, madem siyasi iktidar adına bu gücü kullanan kişi kim olduklarını açıklamıyor, o halde bu işe girmeyenler girmediklerini açıklayabilir. 

Eğer manşetlerini, birinci sayfalarını, baskıya girmeden önce, kendi kurumları dışında hükümet yetkililerine, iktidar ya da muhalefet parti yetkililerine gösteren, hatta onay isteyen meslektaşlarımız olmuşsa, ben onlardan değilim. Onlardan olmadım. 

Ertesi günkü manşetlerini o anda güçlü gördüğü başka yayın kuruluşlarının yönetimleriyle paylaşan, görüş alışverişi ardından son halini veren medya yöneticilerinden de olmadım."

Yazının tamamını okumak için tıklayın