Lukaşenko operasyonu

Lukaşenko operasyonu

5 Şubat 2020 Çarşamba  |   Günlük

24 Ocak günü, Belarus’un başkenti Minsk’ten bir yolcu uçağı havalandı. Devlet havayolu Belair'in tarifeli Münih seferini yapan uçak Polonya semalarındayken, Minsk’ten gelen “acil” kodlu bir emirle ansızın rotasını değiştirdi, Belarus’un sınır şehirlerinden Grodno’ya indi. Yolculara bir açıklama yapılmadı. Herkes "teknik bir arıza” olduğunu düşünerek kaygıyla beklemeye başladı. 

Derken uçağın kapısı açıldı. İçeriye çok sayıda güvenlik görevlisi girdi. İçlerinden biri, bir isim listesi okudu ve bu kişilerin uçaktan derhal çıkmalarını emretti. Şok yaşayıp uçağı terk edenler arasında çocuk yaşta birkaç kişi de vardı. Sonra uçak kalan "sakıncasız" yolcularla, birkaç saatlik rötar sonrası yeniden Münih istikametinde havalandı. 

Bu “tuhaf” olayın ardından Belarus’ta hiçbir resmi açıklama yapılmadı. Farklı dedikodular yapıldı ama işin aslı öğrenilemedi. Ta ki Belarus’u “demir yumrukla” yöneten Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko kameraların önünde yumruğunu sıkıp bağırarak tüm ayrıntıları açıklayana kadar: 

Lukaşenko, uçağı havada çeviren emri kendisinin verdiğini, “ülkeyi soyan ve aileleri ile birlikte Avrupa’ya kaçan bazı önemli makamdaki kişilerin tutuklandığını ve hepsinin kodesi boyladığını” duyurdu. 

BBC Rusça servisinin aktardığına göre, olayın perde arkasında, Belarus’ta tamamı devlete ait olan dört şeker fabrikasının müdürleri ve aile mensupları, toplamda 11 kişi son dakika operasyonu ile gözaltına alınmıştı.

Gözlemciler, davalarla ilgili objektif bilgiler kamuoyuna yansımasa da, bu tür yolsuzluk operasyonlarının ülkeyi 1994’dan beri aralıksız tek başına yöneten Aleksandr Lukaşenko’nun “son sosyalist lider” olarak popüleritesini arttırdığına dikkati çekiyor.  

Rusya ile son dönemde. pek çok konuda siyasi polemiğe giren ve Kremlin’le ilişkileri gittikçe gerginleşen Lukaşenko’nun AB, ABD ve Çin ile ilişkileri geliştirme çabaları da dikkati çekiyor. Lukaşenko son olarak Rusya’nın kendilerine pahalıya petrol sattığını söyleyerek rafineriler için Norveç’ten petrol almaya başlamıştı.

(TürkRus.Com)