Lukaşenko 'kazanıyor'

Lukaşenko 'kazanıyor'

9 Ağustos 2020 Pazar  |   Günlük

Belarus'da yapılan başkanlık seçimlerinden alınan resmi olmayan ilk sonuçlar, şimdiki Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun önde olduğunu gösteriyor.

Merkez Seçim Komisyonu'nun açıkladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre, oyların yüzde 81 alan Lukaşenko farklı önde gidiyor.

Hükümetin kontrolündeki bir araştırma merkezi tarafından yapılan sandık çıkış anketine göre de Lukaşenko oyların yüzde 79.7'sini kazanarak 26 yıldır süren iktidarını devam ettirecek.

Aynı merkez tarafından yapılan sandık çıkış anketine göre, muhalefetin lideri konumundaki kadın aday Svetlana Tihanovskaya oyların yaklaşık yüzde yedisini alacak. Kalan oylar diğer üç aday arasında dağılacak.

Lukaşenko şimdiye kadar katıldığı beş seçimi de yaklaşık yüzde 80'lik oy oranıyla kazanmış ancak Batılı insan hakları örgütleri hemen hemen her seferinde seçimlerin adil ve özgür olmadığını savunmuştu.

"Resmi" sandık çıkış anketinin sonuçlarının belli olmasından sonra başkent Minsk'te güvenlik önemleri artırıldı, polis devriyeleri çoğaldı ve başkanlık rezidansının önünde zırhlı araçlar görüldü.

Rus ajansları Minsk'teki Zafer Meydanı'nda göstericilerle polis arasında çatışma çıktığını, barikatlar kurulduğunu, yaralananlar ve gözaltına alınanlar olduğunu bildiriyor. Şu anda başkentin merkezinde internete ulaşım olanağı hemen hemen hiç bulunmadığı için olayların gerçek boyutu henüz bilinmiyor. Muhalefete ait internet haber sitelerine de ulaşılamıyor.