'Linç edenleri neden gizlediniz?'

'Linç edenleri neden gizlediniz?'

10 Nisan 2020 Cuma  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, eskiden okur temsilcisi olduğu Hürriyet'i, kamuoyunda konuşulan bir haberi veriş şekli nedeniyle şöyle eleştirdi:

"Tesettürlü bir fizyoterapi öğrencisi, sosyal medyada paylaştığı egzersiz hareketleri görüntüleri nedeniyle suçlama ve hakaretlere maruz kalmıştı. Hürriyet bu olayı “Başörtülü #evdehareketsizkalma’ya LİNÇ” başlığıyla duyurdu. Başlığın altındaki spotta şöyle diyordu: 

“Fizyoterapi öğrencisi Duygu Akıncı’nın #evdehareketsiz kalma diyerek paylaştığı egzersiz videosu lince dönüştü. Başörtüsü olduğu için vücut egzersizleri göstermesini eleştiren bazı kullanıcılar, ‘Başörtüsünü kazandık ama içindeki beyni kaybettik’ şeklinde çirkin yorumlar yaptı. Akın ise ‘Videonun amacı halkın yapabileceği basit egzersizleri göstermekti’ dedi.” 

İyi de kim yapmış bu linci? “Bazı kullanıcılar” demek yeterli fikir vermiyor lincin sorumluları hakkında.  Haberi okudum sonuna kadar. Orada da “bazı takipçiler” adres gösteriliyordu: 

“Bazı takipçileri ‘Başörtüsünü kazandık ama içindeki beyni kaybettik’, ‘Tesettür 28 Şubat’ta bile böyle zulüm görmedi’, ‘Süslüman show’a hoşgeldiniz’, ‘Cidden merak ediyorum neden böylesiniz? Hangi bakış açısı hangi inanç size böyle olmayı normalleştiriyor. Allah aşkına hakkını veremiyorsanız çıkartın atın şu başınızdakini’ gibi mesajlarla Akın’ı eleştirdi.” 

Görüldüğü gibi, linç düzeyinde saldıranların adresi haberde de açıkça yazılmamış. Sadece haberi sonuna kadar okuyan dikkatli okurlar, “bazı takipçiler”, “bazı kullanıcılar”ın kimler olduğu konusunda çıkarımlarda bulunabilir. Elbette bu editoryal bir tercih..."

Yazının devamı için tıklayın