Ligin tek favorisi

Ligin tek favorisi

6 Ekim 2019 Pazar  |   Mentor

Ben Ersun Yanal hayranı değilim, hatta geçen yıl bu köşede çok sert eleştiriler yayınlandı, ayrıca sezon başında onunla başlamanın büyük hata olduğunu düşünüyordum.

Ancak insanlar, yaşam, dünya her şey değişiyor, buna bağlı olarak fikirlerin değişmesi de  çok normal, aksi sağlıksız bir durumu gösterir. Fenerbahçe 7 maçta 10 puan kaybetmiş, bu maçlar Trabzonspor, Alanya, Galatasaray ve Antalyaspor.  

İstatistikleri yazardım ama burası maç analiz sayfası değil, merak edenler araştırabilir. Fenerbahçe bütün maçlarda rakiplerini ezmiş, Galatasaray, Trabzon bütün rakipleri ona teslim olmuş. Galatasaray maçında Fenerbahçe 12 şut atmış, Galatasaray kendi evinde, koca maçta sadece 5 şut atabilmiş. Trabzon maçında bu 22-10 Fenerbahçe lehine, Antalya maçında 22-7. Alanya maçında ise 12-11 Fenerbahçe aleyhine ama bunların zaten 3 tanesi bireysel hata ve hatalardan, sonra maç çözülmüş oyunun dengeleri değişmiş yoksa ilk gole kadar Alanya’nın pozisyonu yoktu. 

İşin gerçeği Fenerbahçe sahada rakiplerini ezmiş ama bu skora yansımamış. QTM’de böyle bir şey okuyamazsınız. Bunun iki nedeni var: Böyle bir analiz yapacak yetkinlikleri, daha da önemlisi niyetleri yok; hepsi tetikçi. 

Sahi, duydunuz mu Antalya’nın oynadığı iğrenç, ilkel, çağ dışı futbolu kimse eleştirdi mi? Oysa “Aykut Kocaman savunma futbolu oynatıyor” diye avaz avaz bağırıyorlardı. Bülent Korkmaz’ın oynattığı futbol savunma futbolu bile değildi, tek amacı Çanakkale geçilmez taktiği idi. Bireysel hatadan gelen erken gol de ekmeğine yağ sürdü, bir mucize gerçekleşti ve Fenerbahçe yenildi. Sanırım maçtan sonra çoooook çok uzaklardan tebrik mesajları gelmiştir.  

Düşünün, ülkede adına QTM denen bir çöp var, ülke futbolu dökülüyor, buna rağmen pozitif top oynatan bir Ersun Yanal ve oynayan Fenerbahçe var ama bu çöp bundan bahsetmek yerine "Fenerbahçe puan kaybetsin de ne olursa olsun" futbolunu savunuyor. Çünkü varlık nedenleri düşmanlık, azıcık görevlerinin verdiği çekinceler kaybolunca bile nasıl holigan, nasıl fanatik oldukları ortaya çıkıyor. 

Peki Fenerbahçe neden puan kaybetti? 

Tamamen bireysel hatalardan Antalya golü, Trabzon golü, Alanya golleri hepsi bireysel hata, ayrıca Galatasaray deplasmanından berabere dönmek de bireysel hata, Tolga Vedat’a, Kruse Dirar’a çıkarsa maç çok farklı skorla biterdi. 

Üstelik bu dönemde Fenerbahçe’nin kanadı kırık, önemli ilk 11 oyuncuları sakattı. 

Tek eleştirim Jailson’un stoper oynaması. Jailson orta saha refleksleri olan çok iyi bir oyuncu, bu nedenle topa sahip olmayı ve korumayı hedefliyor. Topu tek vuruşla uzaklaştırması gereken stoper mevkinde sık sık hata yapıyor, oynarsa daha da yapacak. 

Sonuç; yeni takım eksik futbolcular, tüm şartlar aleyhimize ama buna rağmen sahada elde edilen  ezici üstünlük, kaybedilen 11 puanın nedeni yeni takım olmaktan kaynaklanan sorunlar ve eksik oyunculardan dolayı mevkisinden farklı yerde oynayan oyuncuların neden olduğu hatalar.  

Takım uyumu artıp sakatlar döndüğünde çok daha iyi olacak. 

Fenerbahçe şampiyonluğun en güçlü adayı bile demiyorum tek adayı, futbol oynayan başka takım yok.

Not: Okyanus ötesinden Hakan Şükür’ün verdiği kural talimatı hakemleri oldukça etkilemiş görünüyor ama biz Fetö ile 8 yıldır mücadele ediyoruz. Bu taktiklerini yemeyiz.