Lenin'e aşk mektubu

Lenin'e aşk mektubu

5 Ekim 2017 Perşembe  |   Günlük

Bolşevik Devrimi önderi ve SSCB'nin kurucusu Vladimir Lenin'in sevgilisi Inessa Armand'ın gizli mektubu ortaya çıktı.

Rus devlet kanalı Rossiya'da canlı yayınlanan bir programda 1917 Bolşevik Devrimi'nin 100. yıldönümü bağlamında Moskova'da Lenin'in özel hayatı ile ilgili bazı yazı, mektupların sergilendiği duyuruldu. 

Belgeler arasında sevgilisi Armand'ın Lenin'e yazdığı bir mektup da yayınlandı. Mektupta Armand'ın Lenin'den ayrıldıktan sonra devrim liderini eşi Nadejda Krupskaya'dan kıskandığı görülüyor. Mektupta Armand duygularını şöyle aktarıyor:

 "O sıralar senden korktum, ateşten korktuğumdan daha çok korktum. Ama sana gelmektense ölmek daha iyiydi. Herhangi bir nedenle Nadejda Krupskaya'nın odasına girdiğim zaman hemen kendimi kaybediyor ve çocuk gibi davranıyordum."

Armand kimdir?

Lenin'in sevgilisi olarak tanınan devrimci feminist. Lenin ve Bolşeviklerle Paris'te tanıştıktan sonra, Bolşeviklerin Rus parlamentosu Duma'ya girebilmesi için kampanyalar yürüttü ve tutuklandı. Bu esnada Lenin ile mektuplaşmaları sürdü.  

Armand, Bolşevik Devrimi'nden sonra Rusya'ya geldi ve 1918'den 1920'de koleradan ölene kadar Kremlin'de, Lenin'le birlikte yaşadı. Kremlin'de Lenin'in karısı Krupskaya, kızkardeşi Maria ve sevgilisi Armand'ın ayrı odaları vardı.

Fuad Seferov-Moskova