Lego değiliz Fenerbahçe'yiz

Lego değiliz Fenerbahçe'yiz

9 Aralık 2018 Pazar  |   Mentor

Ben Anadolu çocuğuyum, hem de öyle böyle değil. Babam ilkokul mezunuydu, annem okuma yazma bilmezdi, okumak dışında çıkışımız yoktu çok şükür başardık, kolay olmadı ama başardık. 

Anadolu evladı olmaktan, o kurak toprağın değerlerini ve sevgisini ciğerlerime çeken biri olarak büyümekten hep gurur duydum. Anadolu çocuğu olmanın doğal sonucu sırtı kalın yakınlarımız ve siyasi gücümüz yoktu, devlette çalışamazdık. O yüzden çalışkanlığımıza güvenip özel sektörü seçtik ama çok geçmeden gördük ki özel sektör de başka türlü çürümüş, oradaki çürümenin adı da Beyaz Türkler"di. Yurtdışında okuyup İngilizce bildiği için kendini dünyanın en akıllı insanı sanan "modifiye yankeeler". Yanlış anlaşılmak istemem, yurt dışında akademik yeterliliğini ispat etmiş bir okuldan mezun olmak ciddi bir değerdir ve bunu başaran insan da saygıyı hak eder ama bunlar biraz değişikti. 

Bir tür kompleks geliştirmişlerdi, Batılı değillerdi ama neredeyse Türkiye'de doğmuş olmaktan utanıyorlardı, ucuz Batı hayranlıkları vardı. İngilizce yazılan her şeyi doğru, İngilizce bilen herkesi akıllı sanıyorlardı ama kendi ülkelerinin hiçbir gerçeğinden haberdar değillerdi. Batılı da değil Türk de değillerdi, bir tür Naziler'le işbirliği yapıp kendi soyuna ihanet eden Kapo gibiydiler; onlara göre göre Batı'dan gelen her şey mükemmel, bu ülkeye ait her şey çöptü.

Başta bankalar ülkenin bir çok kurumunu mahvettiler, şu an Batı'ya taşeronluk yapan sanayimizden biraz da "Beyaz Türkler" sorumludur.

Bu tabloyu gören biri olarak söyleyebilirim ki; bir yerde "Beyaz Türk" varsa orada yıkım çok yakındır ve hemen uzaklaşmak en iyi çözümdür ama Ali Koç için farklı düşünmüştüm. Harvard diploması parayla alınamazdı, Thomas Piketty diyen adam taklitçi "Beyaz Türk" değil, olsa olsa yaşamı anlamış ikinci kuşak aydın burjuva olurdu.

Kabul etmeliyim ki fena çuvalladık, çuvalladım.

Seçildiği günden beri para vermek dışında attığı her adım skandal, yaptığı her iş eskisini aratacak ölçüde berbat. Karar vermekten kaçan, kriz anlarını yönetemeyen ve daha kötüsü İngilizce bilen herkesi büyük profesyonel sanan "Beyaz Türk" takıntısı var. Elbette İngilizce bileceksin ama sadece İngilizce bilirsen tercüman olursun. Ali Koç'un getirdiği profesyonellerin İngilizce bilmek dışında hiçbir becerisi yok.

Hele yönetim tam bir skandal, kiminin dünya umurunda değil, kimi Fenerbahçe yöneticisi unvanı ile sosyal medyada kişisel reklamını yapıyor ama ortak özellikleri- Ali Koç da dahil- ne futboldan ne de futbolun gerçeklerinden haberdarlar. Değişim tamam, şampiyonluk beklemiyoruz tamam, geleceğe yatırım yapıyoruz, geleceği kazanacağız tamam ama hani nerede, hiçbir şey yok... Dönüşüm adına ortada İngilizce konuşan 3-5 acemi var hepsi o, onun dışında kararsız ve özgüvensiz biri, hatalarından ders almayan öncelik sırası olmayan, önüne dünyanın en pahalı legosu konmuş şımarık zengin çocuklar gibi hiçbir şey yapamayan ve sürekli legoları tekmeleyen bir başkan.

Kendine gel Ali Koç, Fenerbahçe'nin sahibi değilsin Fenerbahçe sahipsiz hiç değil. Ya sözünü tut ya da git ama gitmeden önce lig ikincisi olarak aldığın takımı iade et. 

Kimse daha 6 ayda istifa edilir mi falan demesin, yapabileceğinin en iyisi buysa daha beteri olmadan başımızın çaresine bakmalıyız. 

Çocuk oyuncağı mı başkan seçildiği ilk gün aklı başında her Fenerbahçeli'nin söyleyeceği tek şey vardı: Futbol takımından Aykut Kocaman'ı ve ekibini, kulüpten Aziz Yıldırım'ı ve ekibini hemen ilk gün uzaklaştır. 

Gereken kararlılığı bir türlü gösteremedi, nezaketle lider kararlılığını birbirine karıştırdı. Kararlı olamadı nezaket gösteriyorum diye Fenerbahçe'yi kurban etti. Aykut Kocaman'a ayıp olmasın diye saçmaladı, ilk gün hoca olarak görev vermesi gereken Ersun Yanal'ı getirmedi.

Uzatmaya gerek yok sadece para verdi, kalanı rezalet ötesi rezalet.

Ya kendine gel ya da istifa et ama bizim holdingimiz, yatımız, uçağımız falan yok bir tek Fenerbahçe'miz var ,kendini eğlendirecek başka bir şey bul.

Gitmeden önce aldığın gibi lig ikincisi olarak Fenerbahçe'yi iade etmeli ve bunu yapana kadar geçecek zamanın telafisi olarak da yüklü bir tazminat ödemelisin.

Yapmaz mısın, paşa gönlün bilir biz senin yüreğine, Fenerbahçeliliğine güvendik zorlayamayız, ilk kandırılmamız da olmaz. Bizim gibidir, kalbi "Çubuklu"dur dediklerimiz bizi Fetö'ye teslim etti, ihanete alışkınız, bir yolunu bulur ayağa kalkarız  ama sen sonsuza kadar Vehbi Koç'un torunu Ali Koç olarak kalırsın...