'Kürt kozu işe yaramadı'

'Kürt kozu işe yaramadı'

24 Haziran 2019 Pazartesi  |   Günlük

Resmi olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu'nun yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi Rus basınında geniş yankı buldu. 

Resmi Tass  Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki AKP partisinin 2002 yılından bu yana ilk kez yenilgiye uğradığına dikkat çekti, "AKP için, ama en önemlisi Erdoğan için acı bir gelişme oldu. Çünkü Erdoğan 1994-1998 yıllarında İstanbul Belediye Başkanlığı yapmıştı" diye yazdı.

Erdoğan'ın zamanında İstanbul'da kentin önemli sorunlarını da çözdüğüne işaret eden Rus haber ajansı, "Erdoğan o zamanlar, İstanbul'u yönetenin tüm Türkiye'yi yönettiğini söylemişti”dedi. 

RİA Novosti de Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer ile yapılan söyleşiyi aktardı. Ajansa konuşan Sezer, İmamoğlu'nun zaferinin ülkede erken seçimlere yol açabileceğini de söyledi. Sezer, "Bugün 800 bin oy farkıyla muhalefet adayının kazandığı seçim, Türkiye'nin iktidar partisi için en büyük yenilgiydi. Ekonomik sorunlar, ABD ile olan gerginlik ve Suriye'deki durumu göz önünde bulundurursak, AKP bu yenilgiyi nasıl üstesinden gelecek? Soru da burada. Dolayısıyla gelişmeler erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin bu yıl da olmasa da gelecek yılda gündeme getirecek" dedi. Sezer’e göre, hızlı gelişmeler sonucunda AKP parçalanabilir ve ortaya çıkacak olası yeni partinin başkanı da eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan olabilir. 

Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant’ın muhabiri Kirill Krivoşeyev İstanbul'dan gelişmeleri aktardı. Rus muhabiri, 90 yaşındaki insanların bile oyunu kullanabilmek için sandığa akın ettiğini vurguladı. Kommersant muhabiri, AKP adayı Binalı Yıldırım'ın Kürt kartı oynayarak umutlandığına dikkat çekerek, "İstanbullu Kürtlerin oyunu alabilmek için Yıldırım gittiği Diyarbakır'daki konuşmasında Kürdistan sözünü kullandı. Fakat bu onun işine hiç de yaramadı.”dedi.

Gazeteye konuşan gazeteci Murat Yetkin'e göre, İmamoğlu'nun zaferi, Erdoğan döneminin sonunu yaklaştırmasa bile Cumhurbaşkanı'nın siyasi nüfuzunun artmasının durması anlamına gelecek. Yetkin, "Bence Erdoğan parti için çok sert önlemler alacak, bir kaç kelle gidecek. Her halükarda bunu kendi hatası değil, başkasının hatası olarak görecek" dedi. 

Eho Moskvı radyosu haberi, "İmamoğlu tekrar kazandı" diye duyurdu. 

Çok okunan gazetelerden Moskovski Komsomolets ise, "Erdoğan'ın partisi kaybetti" diye yazdı. 

Devlet Vesti televizyon kanalı da İmamoğlu'nun Erdoğan ile çalışmaya hazır olduğunu vurguladı. 

İzvestia gazetesi de, Erdoğan'ın İmamoğlu'nu tebrik ettiğine dikkat çekti. 

Benzer haberler 100'ten fazla Rus gazete, ajans, dergi, radyo, televizyon ve haber sitesinde de yer aldı. 

Fuad Seferov, Moskova