Kuran'a atfen S-400 önerisi

Kuran'a atfen S-400 önerisi

17 Eylül 2019 Salı  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'daki Suriye zirvesi sırasında Suudi Arabistan'ın petrol tesislerinin uğradığı saldırıya ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Kuran-ı Kerim'e atıfta bulunarak Suudileri kendilerini savunmak için S-400 hava savunma sistemleri satın almaya davet etti.   

Bir gazetecinin sorusu üzerine zirvede Suudi Arabistan'da tesislere yapılan saldırının toplantıda gündeme gelmediğini ancak Yemen'de insani dram ve felaket yaşandığını söyleyen Putin, Kur'an-ı Kerim'den ayet alıntılayarak bu krizin çözümü ile ilgili öneride bulundu. 

Putin, "Krizin çözümü için tüm taraflar arasında bir çözüm üretilmesi gerekir. Mesela bunu da Müslüman ülke olan Türkiye'de bulunurken Kur'an'dan atıfta bulunmak istiyorum: 'Allah'ın sözlerini hatırlayınız, siz düşmansınız ama Allah sizin gönüllerinizi barıştırdı ve sizi dost yaptı.' Sizi bölen konular arka planda olmalıdır. Manevi yakınlık ön plana çıkmalıdır. Şiddetin kabul edilmezliği konusunda Kuran'da sözler var." diye konuştu. 

Putin devamında şöyle konuşu: 

"Suudi Arabistan'a yardım konusuna gelince: Kuran'da kendi türünü korumak hariç, her türlü saldırganlığın kabul edilmez olduğu belirtilir. Burada kendini ve ülkesini koruması için Suudi Arabistan'a gerekli yardımı yapmaya hazırız. Bunun için Suudi Arabistan siyasi yönetiminin, İran'ın S-300, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Rus yapımı  S-400 Triumf sistemlerini satın almak için verdikleri akıllıca kararlar gibi karar alması yeterli. Bu sistemler Suudi Arabistan'ın tüm varlıklarını güvenli şekilde korur". 

(TürkRus.Com)