Ve Korona ve Aslı ve Hande ve makarna

Ve Korona ve Aslı ve Hande ve makarna

12 Mart 2020 Perşembe  |   Kötü

Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve The Washington Post köşe yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ın Koronavirüs salgını endişesiyle marketlere hücum eden insanların makarna alma nedenini yanlış anlaması sosyal medyada tepki çekti.  Aydıntaşbaş eleştirilere, "Ya gerzek misiniz? Makarna alacağınıza önlem alın dedik" sözleriyle tepki gösterdi.

Tecrübeli gazeteciler, "insanların Koronavirüs'ten korunmak için makarna aldıklarını" belirten Twitter paylaşımlarda  bulundu.  

Fırat, "Makarna ile virüs arasındaki bağ nedir? Bağışıklık sistemini güçlendirseydi İtalyanlara virüs bu kadar etki etmezdi. Nohut gibi bakliyatları tercih etselerdi keşke" yazarken; Aydıntaşbaş da, "Makarna Koronavirüs için çözüm olsa, İtalya'da millet kırılmazdı. Allah aşkına evde makarna stoğu yapacağınıza ellerinizi yıkarın, öpüşmek ve tokalaşmaktan vazgeçin, kalabalık yerlere gitmeyin" ifadelerini kullandı. 

Gazetecilerin, makarnanın anavatanı İtalya'da vakaların yaygın olmasını vurgulaması ve Türkiye'de yapılan market alışverişleriyle kıyaslaması bazı sosyal medya kullanıcılarının kafasını karıştırdı. 

Birçok Twitter kullanıcısı, Aydıntaşbaş ve Fırat'a yaptıkları paylaşımdan dolayı sert tepki gösterdi. 

Fırat daha sonra paylaşımıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:  

"Makarna mesajını illa farklı anlamak isteyenlere ; “uzmanlar dolaşan virüs yok, panik yapmayın” dedikçe, maske depolamak, makarna depolamayı anlamlı bulmuyorum. Bunu fursat* bilip ürün fiyatlarını ahlaksızca artıranlar ellerini daha çok ovuşturuyor." (*Editörün notu: Hande Fırat'ın tweetlerindeki yazım yanlışları düzeltilmemiştir)

"Virüsten korunmak İçin yapılması gerekenleri günlerdir bilim adamları anlatıyor. Mesele bunları yapmak . Resmî açıklamalar doğrultusunda hareket edilirse süreç paniksiz ve daha sağlıklı atlatabilir*" 

Aydıntaşbaş ise şunları yazdı:

"İktidar trolleri kadın gazetecilere saldırmaktan büyük keyif alıyor. Ama t24 gibi bir yerin sadece espri içeren bir twitten yola çıkarak aynı şeyi yapması utanç verici. Umarım sık sık linç kültüründen nasibini alan @siring (Şirin Payzın) ağzını açıp meslektaşlarını savunur. @DOGANAKINT24"

Aydıntaşbaş, T24'ün "Mastürasyon yapmak hastalıklardan koruyabilir mi" başlıklı haberini "Mesela bu haberi yaparken ne düşünmüştünüz? Tık almak mı yoksa bilimsel saiklerle mi hareket ettiniz?" sözleriyle eleştirdi, bir başka paylaşımında ise, "Ya gerzek misiniz? Makarnanın koronavirüse iyi geldiğini söyleyen mi var? Makarna alacağınıza önlem alın dedik..." diye yazdı. 

(T24, Medya Günlüğü)