Kongre ve FB-GS rekabeti

Kongre ve FB-GS rekabeti

3 Haziran 2018 Pazar  |   Mentor

Ben spor gündemini yakından takip eden bir Fenerbahçeli'yim ve Galatasaray başkan adaylarının tamamının adını bile bilmiyorum. Kaç kişi oy kullandı, kaç üyesi var, seçimi nerede yaptılar bilmem ama bütün Galatasaraylılar, camianın önde gelen isimleri, çok takipçili Galatasaray hesaplarının hepsinin Fenerbahçe kongresini yakından izlediğini görüyorum.

Fenerbahçe kongresini imrenerek izledikleri çok açık, bir statta yapılan kongreye imrendikleri çok belli çünkü Fenerbahçe kongresi üzerinden eleştirilerde bulunup Galatasaray'ın ne kadar farklı olduğunu anlatıp mutlu olmaya çalışıyorlar, konuya o kadar hakimler ki ben bile onlar kadar detaylı bilgilere sahip değilim.

Aslında bu konudaki ifadeleri bir bilinçaltının dışa vurumu çünkü onların davranışlarını belirleyen Fenerbahçe'nin ne yaptığı; daha bir hafta önce Galatasaray şampiyon olmuş sen pür dikkat Fenerbahçe kongresini izliyorsun. 

Sanırım İslam Çupi'nin anlatmaya çalıştığı şey bu olsa gerek, eğer sen kendine değil de Fenerbahçe'ye odaklanıyorsan aslında onun büyüklüğü kabul etmiş oluyorsun.

Oysa Fenerbahçeli Galatasaray'ın şampiyon olduğunun bile farkında değil, varsa yoksa kendi kongresi. İlginç bir durum...

Mesela Aziz Yıldırım'ın Ali Koç için Galatasaray'ı kullanması bile komik bulundu, ne yani ne var bunda gibi. Oysa Galatasaraylılar pür dikkat Fenerbahçe'yi izliyor, bunun adı rakibini tanımak değil ki, rakibinin seni biçimlendirmesine ve tanımlamasına izin vermek. 

İlginç bir sosyolojik ve psikolojik fenomen bu durum ve Fenerbahçe'nin sui generis, kendine özgü, rakipsiz ve tek konumunu teyit ediyor. Ne UEFA kupası ne şampiyonluk ne de sportif başarı Galatasaray ve Galatasaraylılar'ın kendini Fenerbahçe üzerinden tanımlamasına engel olamıyor.

Oysa Fenerbahçeli kendini sadece Fenerbahçe üzerinden tanımlıyor, mesela Aziz Yıldırım'ın en çok eleştirildiği konu 10 Galatasaray şampiyonluğu, yani herhangi bir dönemde 10 Galatasaray şampiyonluğu ancak Fenerbahçe'nin kötü yönetilmesi ile mümkün. Yoksa asla böyle bir şey mümkün olamaz, bu çok açık bir kendi üzerinden kendini tanımlama oysa Galatasaraylılar da aynı fikirde, "Bizi 10 kez şampiyon yapan Fenerbahçe Başkanı" diye tanımlıyorlar kendilerini.

Galatasaraylılar'ın Fenerbahçe kongresini pür dikkat izlemeleri Fenerbahçe büyüklüğü bir başka büyüklüktür sözünün yaşama geçmiş hali ve teyidi olmuyor mu?