Kolsuz ve bacaksız aristokratın mucizesi

Kolsuz ve bacaksız aristokratın mucizesi

27 Ekim 2019 Pazar  |   Günlük

Rusya tarihinden çekilse film, yazılsa roman konusu olacak, inanılmaz bir hayat hikayesi: Nikolai Kobelkoff kolları ve bacakları olmadan doğdu. Varlıklı ailesi bile ona bir "hilkat garibesi" ve "Tanrının cezası" olarak baktı önce... Ancak azmi onu 20'nci yüzyılın ilk uluslararası yıldızlarından biri haline getirdi.

İşte sıra dışı bir Rus aristokratının sıra dışı yaşamı...

Nikolai Kobelkoff 1851 yılında dünyaya geldi. Ailesi Ural kasabası Voznesensk'in varlıklı ailelerinden biriydi. Ne var ki Kobelkoff konstrüktif ring sendromu adı verilen bir hastalık nedeniyle kolları ve bacakları olmadan doğmuştu. Ama büyüdüğü sırada kendi kendine giyinmeyi ve yemek yemeyi öğrendi. 

Kobelkoff'un azmi onu daha ileriye taşıdı. Kolunun kısa ucu ve başını kullanarak kalem tutmayı öğrendi. 18 yaşına geldiğinde bir katip olarak çalışmaya başlamıştı bile. Sonraki yıllarda tanıklar, Kobelkoff'un son derece güzel yazabildiğini aktardı. 

Nikolai Kobelkoff'un iyimser karakteri ve hayata pozitif bakışı, kendisine daha büyük ödüller hazırladı. 1870 yılında bir girişimci ona St. Petersburg'da tura çıkmayı teklif etti. Kobelkoff tur kapsamında, kısıtlı vücut imkanlarına rağmen edindiği olağanüstü becerileri seyirciler önünde sergiledi. Bu beceriler arasında iğneye ip takmak, tabanca doldurmak ve bu tabanca ile bir muma ateş edip alevini söndürmek de vardı. 

Kobelkoff Viyana'daki turu sırasında müstakbel karısı Anna Wilfert ile tanıştı. Genç çift 1876 yılında hayatlarını birleştirdiler ve büyük bir aile kurdular. Anna Nikolai'a 11 çocuk verdi. Çocukların hiçbiri babalarının hastalığına sahip değildi. 

Nikolai Kobelkoff 1882 yılında Avrupa'nın ardından ABD'de de tura çıktı. İtalyanca, İngilizce, Macarca ve Çekçe öğrendi. Fransızca ve Almancayı ise Rusya günlerinden biliyordu. 

Kobelkoff 1933 yılında Viyana'da varlıklı bir adam olarak hayatını kaybetti. Bu şehirde yaptığı yatırımlar 1970'li yıllara dek çocukları ve torunlarının geçimine destek oldu.

(TürkRus.Com)