Koç, iğne ve çuvaldız

Koç, iğne ve çuvaldız

21 Ekim 2018 Pazar  |   Mentor

3 büyük kulübün 3 aylık mali tabloları geldi ama ben rakamları söylemekten çok bana ifade ettiği anlamı anlatmak istiyorum...

3 büyük kulüp içinde gelir açısından en rahat kulüp Fenerbahçe görünüyor, sponsorluk, mağazacılık, isim hakkı, maç günü hasılatı gibi klasik gelirlerde, üstelik henüz forma sponsoru belli olmamışken (AVIS mali dönem kapandıktan sonra açıklandı) bunda Ali Koç etkisi olduğu kadar Fenerbahçe'nin potansiyeli de önemli rol oynuyor; son 4 yılda hiçbir kupa almayan Fenerbahçe Futbol A.Ş. gelirde liderliğe oturmuş.

Sportif başarının bir spor kulübü için en önemli hedef ve büyümek için en önemli unsur olduğuna inanıyorum ama tek başına yetmiyor çünkü sportif, ekonomik ve sosyolojik organizasyonunuzu ona göre ayarlamazsanız sahadaki başarı yetmiyor. Sadece sportif başarı ile yetinince üç otuz paraya sponsor kabul edip malınızı mülkünüzü satarak yaşamaya çalışıyorsunuz. Bu taşıma suyla işleyen değirmenin sonsuza kadar dönmeyeceği kesin.

Fenerbahçe basketbolda Ülker sayesinde markasına saygınlık kazandıracak böyle bir organizasyonu başardı ancak basketbol daha mütevazi bir organizasyon ve Fenerbahçe bunun gerektirdiği maddi güce sahipti: Yaşayan en büyük basketbol koçu ile çalışma olanağını yarattı ve başarıya ulaşma süreci kısa sürdü ancak futbolda böyle bir organizasyon kurabilmek için yıllık 750 milyon euro civarında bir gelir gerekiyor. 

Fenerbahçe'nin böyle bir geliri yok ama potansiyeli var ancak bu potansiyeli yaşama geçirmek için zamana da ihtiyaç var. Çünkü yıllık 918 milyon euro geliri olan Barcelona'yı onu taklit ederek geçemezsin, farklı bir şeyler yapmak gerekir. Bu farklı şeyleri de kimse önceden bilemez, bilgiye dayalı bir tahminde bulunursun, bunun yaşama ne kadar uygun olduğu ancak deneyerek ortaya çıkar, yani hata bu sürecin ayrılmaz parçasıdır.

Biz Ali Koç'u geleceğe dönük bir sistem planlama becerisi ve vizyonu olduğu için seçtik ve beklemek, sabretmek zorundayız. "Hayır kardeşim ben taraftarım bu kulübün gerçek sahibi benim, ben hem başarı istiyorum hem çabuk istiyorum" diyorsan kimse haksızsın diyemez ama eksik söylüyorsun diyebilir. Eğer taraftar olarak bunu istiyorsan altını dolduracaksın ve Ali Koç'a yıllık 750 milyon euroluk bütçe sunacaksın, sonrasında hesap soracaksın.

20 yıl lime lime edilmiş, senin 20 yıl seyirci kaldığın yıkımdan sonra tam bir enkaz olarak 600 milyon euroyu aşkın borçla teslim ettiğin yıkım ortada iken Fenerbahçe'ye çuvalla para ve zaman ayıran adama çemkirmeyeceksin. Şu ana her Fenerbahçeli Fenerbahçe'ye 0.0005 Euro/kuruş katkıda bulunuyor, yıllık 750 milyon euro bütçe için bunun taraftar başına 2.5 Euro olması gerekiyor, yani her Fenerbahçeli Fenerbahçe'ye katkısını 5.000 kat artırmalı. Elbette taraftarlığı ne kadar para harcadığınla ölçemeyiz ama taleplerin katkınla ölçülü olmalı, bunu yapamıyorsan Fenerbahçe'yi yok eden bir yönetim anlayışına 20 yıl seyirci kalan bir taraftar olarak beklemek zorundasın.

Ama daha okuma yazması olduğu tartışmalı, bilim, çağdaş, globalleşme gibi kavramlardan habersiz yorumculara inanıp "Frey şöyle", "Reyes böyle" diye 4. aydan başlarsan sonsuza kadar başarısızlığa mahkum olursun. Bana göre Sivas maçının en değerli oyuncusu Jailson'du çünkü defalarca savunma ve rakip oyuncuları oyundan düşüren paslar attı (packing ve impect) ama çoğumuza göre ve QTM'nin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan yorumcularına göre çöp.

Bırakalım Ali Koç işini yapsın. 

Ben kahramanları sevmem, Ali Koç bizden üstündür, her dediği doğrudur falan gibi de bir tezim yok ama Koç iyi eğitimli, vizyonu olan, tüm dünyayı takip eden, pozitif bilime ve kurumsallığa inanan biri, başaracağına inanıyorum.

Sen başaracağına inanmıyorsan önce Fenerbahçe'ye katkını 5.000 kat artıracaksın, sonra da yaptığın katkının son 20 yıl olduğu gibi har vurup harman savrulmasına engel olacaksın.

Son 20 yılda Fenerbahçe'nin yağmalanmasına engel olamamış bir taraftar olarak daha şimdiden kulübe 315 milyon TL. para veren adama akıl öğretmek biraz fazla kendine güvenmek oluyor, kimse sus demiyor, kimse eleştirme demiyor, kimse fikrini söyleme demiyor ama hayal dünyasında da yaşama çünkü son 20 yılda Fenerbahçe'yi koruyamadığın için Fenerbahçe bu halde, beklemeye mecbursun.

Daha 5-6 yıl önce Fenerbahçe taraftarının çoğu yönetimi eleştirene hain gözüyle bakıyordu, iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım lütfen. 

Not: QTM takip eden, inanan, dinleyen, ciddiye alan bir insanın Fenerbahçe taraftarı olduğuna inanmıyorum. Sosyal medyada her açıdan kaliteli, güvenilir ve haberciliği bile mevcut QTM mensuplarından 50 kat iyi yapan Fenerbahçeliler var, onları takip edin hem onların sisteme hakim olmasına katkınız olur hem de doğru bilgilenirsiniz. Ama en büyük niteliği Fenerbahçe futbolcusuna çöp demek olan cahillerin ardından koşup, onlardan etkilenip, Fenerbahçe'ye zarar verirseniz de Fenerbahçeliliğiniz eğlence meraklısı bir seyirci düzeyinde olur o zamanda 0.0005 Euro/kuruşla ne alabilirsen ona razı olacaksın.