KKTC'nin korona başarısı

KKTC'nin korona başarısı

30 Nisan 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Bütün yazacaklarım 28 Nisan 2020 tarihi itibarıyla geçerlidir... 

12 gün oldu KKTC'de ‘Koronavirüs pozitif’ vaka yok. 

Yoğun bakımda yatan hasta yok, tedavisi sürenlerin sayısı 5 ve durumları iyi. 

Mart ayı başlarında Kıbrıs Elen devleti tek taraflı bir kararla KKTC ile Kıbrıs Cumhuriyeti (KC) arasındaki sınır kapılarını kapatma kararı aldı. 

Bu kararı KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın siyaseti sağlıktan önemli var sayması veya gelmekte olan korona kasırgasının dehşetini önceden sezememesi nedeniyle şiddetle eleştirerek protesto etmiş olsa da, Anastasiedes verdiği kapatma kararından geri adım atmadı ve Türkler ile Elenlerin birbirlerinin devletlerine ellerini kollarını sallaya sallaya geçişleri neredeyse yüzde 95 oranında azaldı, bu da korona virüsünün her iki tarafta ama özellikle KKTC'ye yoğun bir şekilde bulaşmasına ilk engeli teşkil etti. 

Bazı Türk siyasetçileri ile ‘ aktivistlerin’ sınır kapılarında geçişi zorlamaları da işe yaramadı. 

Aktivistler ‘"Yarın yine geleceğiz" diyerek aktivitelerine o gün için ara verirken adaya turist olarak gelen Alman kafilesindeki iki Alman vatandaşının yüksek ateş ile KKTC hastanesine başvurması ile gerçek, acı gerçek ortaya çıktı. Korona virüsü artık Kıbrıs’ta idi. 

KKTC hükümeti başta Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli olmak üzere çok erken ve net bir refleks ile Alman turistleri bir otelde karantina altına alırken, okulları ve devlet dairelerini de kapatma kararı da aldı. Memurlar ve öğretmenler öğrenciler evlerinde kalırken, Anastasiedes’in açık bıraktığı dört sınır kapısı da KKTC hükümeti tarafından ikinci bir duyuruya kadar kapatıldı. 

Bunları KKTC hava ve deniz limanlarının kapatılması ve KKTC sınırları içinde hastane, eczane, market, kasaplar, fırınlar, belediyeler haricindeki tüm iş yerlerinin kapatılması kararları takip edince KKTC tam bir izole duruma girdi. 

Bu arada Alman turist kafilesini taşıyan otobüs şoförüne de virüs bulaşmış olabileceği gerçeği o telaşla dikkatten kaçınca şoförün yaşadığı Karpaz bölgesinde korona vakaları ortaya çıktı. KKTC hükümeti çok isabetli bir kararla bölgeyi karantina bölgesi ilan edip giriş çıkışları önce yasakladı, sonra polis denetimine bağlı kıldı. 

En önemli hamle olarak da KKTC Sağlık Bakanlığı ve doktorları hemşireleri hiç vakit kaybetmeden korona pozitif vakalarının temaslılarını takip ederek ve test yapma enerji ve potansiyellerini bu noktaya yönlendirerek 28 Nisan itibarı ile toplam vaka sayısını 108'de tutarak (buna 28 Alman turist de dahil) dünya çapında önemsenmesi gereken bir başarıya imza attı. Bu arada KKTC hükümeti yurt dışında özellikle İngiltere ve Türkiye gibi ülkelerde yüksek öğrenim gören öğrencilerini çok erken bir şekilde KKTC'ye tahliye ederek, salgının etkili olduğu bu ülkelerdeki yurttaşlarının da salgından etkilenmesini engellemiş oldu. 

Ülkenin küçük olması izole koşullarını kolaylaştırırken, Sağlık Bakanlığının doğru ve yerinde tespitleri, cansiparane mücadele eden doktor ve hemşireler sayesinde ve tabii ki KKTC halkının da kararlara, yasaklara önemli ölçüde uyması ile bugüne gelindi. 

KKTC korona ile mücadelesinde örnek bir başarının sahibi oldu. Toplam 108 vakada sınırlı tutmak çok önemsenmesi gereken bir sonuçtur ve sanırım bu başarılı sonucun nedeni ülkenin kendi içine erkenden kapanması, sokağa çıkma yasakları ile tüm devlet kuruluşlarının kapatılması ile birlikte, temaslıları takip ederek onlara test yapılmasını önceliğe almasıdır