Dikkat...'Kimlikle Rusya' yolcusu kalmasın!

Dikkat...'Kimlikle Rusya' yolcusu kalmasın!

26 Mart 2019 Salı  |   Kötü

Takvim herkesten çabuk davrandı ve hepimizin yıllardır beklediği büyük müjdeyi verdi: Bundan böyle sadece yanımıza kimliğimizi alarak Rusya’ya seyahat edebileceğiz...

Tabii, biz Takvim’in yalancısıyız! 

Önce habere bakalım… 

Başlık: Kimlikle Rusya. 

Heyecanlandınız değil mi! 

İçeriğine de göz atalım o zaman: 

“Pasaportsuz seyahat imkanı turizmi canlandırıyor. Gürcistan, Ukrayna ve Moldova'nın ardından Rusya ile de kimlikle seyahat anlaşması için düğmeye basıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ruslar'ın Türkiye'ye pasaportsuz olarak, kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladıklarını belirterek, "28 Mart'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Antalya'ya geliyor ve Antalya'da bunları detaylı bir şekilde görüşeceğiz. 8 Nisan'da da hep birlikte Moskova'ya gideceğiz" dedi. Bazı ülkelerle pasaportsuz seyahati gerçekleştirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova'ya seyahatlerin pasaportsuz gerçekleştirildiğini bildirdi...” 
 

 

Haberdeki garipliği farketmiş olmalısınız. Girişte, ”Gürcistan, Ukrayna ve Moldova'nın ardından Rusya ile de kimlikle seyahat anlaşması için düğmeye basıldı” deniliyor. Ama okumaya devam edince Çavuşoğlu’nun kimlikle seyahati Türkiye’ye gelecek Rus turistler için söylediği anlaşılıyor. 

Yani, başlık “Kimlikle Rusya” ama haberin içeriği tam tersini söylüyor, asıl olması gereken başlık “Kimlikle Türkiye” 

Daha önce de az sayıda kişiyi ilgilendiren Rusya’nın belirli kategorilerdeki Türk vatandaşları için vizeyi kaldırmasını medya “Rusya vizesi kalktı” diye vermiş, hatta o haberleri okuyan bir Türk vatandaşı uçağa atladığı gibi Rusya’nın kapısına dayanmıştı! 

Ne yazık ki Türk basını için artık söyleyebilecek pek bir şey kalmadı, "zıvanadan çıktı" dışında...