Kim bu 'Beyaz Fenerbahçeliler'?

Kim bu 'Beyaz Fenerbahçeliler'?

13 Ekim 2018 Cumartesi  |   Mentor

Daha önce yazılmış mıydı bilmiyorum ama son yazıdan sonra ortaya çıkan ve bir şekilde kullanıldığını gördüğüm "Beyaz Fenerbahçeliler" kavramının benim tarafımdan ne anlamda kullanıldığını açıklamak istiyorum...

Taraftar olmanın bir çok nedeni var ama mantık bunlardan biri değil, taraftarlık tamamen duygu işi, son para ile deplasmana gidip yenildikten sonra hüngür hüngür ağladığın bir faaliyetin mantıkla uzaktan yakından ilgilisi yok.

Beyaz Fenerbahçeliler, ifadeden de anlaşıldığı gibi bir farklılığı ve bu farklılığı kendini ötekinden üstün görmeyi ifade ediyor ama maddi bir yanı yok ancak çoğunluğunun tuzu kuru ama her tuzu kuru olan da Beyaz Fenerbahçeli değil.

Bunların kendine göre bir "taraftarlık tanımı" var ve o tanıma uymayan taraftar onlar için kötü, bu futbolun eşitlikçi, paylaşan doğasını yok sayan ve kendi anlayışını dikte eden bir bakış açısı çünkü taraftarlığın tamamen duygu tabanlı doğasını inkar edip ondan bir müşteri gibi davranmasını bekliyor. 

Onun yaşamı keyifli, stada gelen herkesi de öyle sanıyor, o maçını seyredecek, eğlenecek ve evine gidecek uyuyacak, halbuki o stada gelen büyük çoğunluk stada eğlenmek için gelmiyor, onlar takımın bir parçası ve onlar futbolu yaşıyor, acı çekiyor o yüzden bu doğası değiştirilemez, kabul edilir ve elinden geldiğince pozitif sonuç doğurmaya çalışırsın ama reddetmek onu beyazlatmaktır.

Bir başka beyaz türü de maddi ve statü olarak belli bir toplumsal kesime mensup olup dünyayı belli bir şekilde algılayan insanların bunu Fenerbahçe'ye yakıştırmaları: Bunlar Fenerbahçe'yi sadece kendi yaşamları ile algılıyor, onlara göre türbanlı bir Fenerbahçeli öcü veya Fenerbahçe Stadında mescit büyük bir gericilik çünkü onlara göre diğer Fenerbahçeliler yok sadece onlar.

Bir de "efenim ben mektep okudum bu işleri iyi bilirim, hemi de yabancı dil bilirim"ciler var, Fenerbahçe koleji olsun, üniversitesi olsun, papyon taksın, curling şubesi kursun, politik açıdan onlar gibi olsun, onlara göre seçkinlik olmazsa Fenerbahçe olmaz. Fenerbahçe halktır kardeşim, Fenerbahçe'nin paralı okulu olması kendini inkar etmektir, bu halkın % 90'nı da futboldan başka spor bilmez, gidin seçkinci egolarınızı tatmin edecek başka mecra bulun. Burası üstünlük iddiasında, Batı'ya açılan pencere olma iddiasında falan değil. Fenerbahçe'nin penceresi Türkiye'ye açılır, Türk, Kürt, Rum, Alevi, Sunni, AKP'li, CHP'li, MHP'li, İYİP'li fark etmez ama Türkiye'ye açılır.

Sonuç; taraftar olmazsa siz de olmazsınız, elbette taraftar da her şeyi yapabilir anlamına gelmiyor ama kendi kafasına göre taraftar tanımı yapan herkes "Beyaz Fenerbahçeli"dir, taraftarlığın doğasında duygu vardır, duygu da mantıksızlığa neden olur bu değiştirilemez ancak yönlendirilebilir. 

Zaman zaman bu duygusallığı ben de eleştiriyorum ama taraftar dediğin şöyle olur deyince işin kofu çıkıyor, o zaman beyazlaşıyorsun