KGB'nin Türkiye istihbaratı

KGB'nin Türkiye istihbaratı

21 Aralık 2017 Perşembe  |   Günlük

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnkov, 2. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'nin Nazi Almanyası saflarında Sovyetler Birliği'ne saldırmayı düşünmediğini kaydederek, "Böyle bir bilgiyi edinmiştik" dedi.

FSB'nin selefi VÇEKA'nın (KGB'nin ilk adı) kuruşuluşunun 100. yıldönümü vesilesiyle resmi Rossiyskaya Gazeta'ya konuşan devlet istihbarat kurumu şefi Bortnikov, istihbarat tarihine de değindi. Çeşitli yıllarda Sovyetler Birliği'nin yabancı güçlerin hedef tahtasında olduğunu anlatan FSB Başkanı, istihbarat güçlerinin bu alanda görevlerini başarıyla şekilde yerine getirdiklerini kaydetti.

Bortnikov 1918 yılında İngiliz istihbaratının Moskova'da ayaklanma çıkarmayı planladıkları bilgisini de verdi. 

Sovyet muhalif lider Lev Troçki'nin Sovyetler karşı faaliyetlerini de hatırlatan FSB Başkanı Bortnikov, "Troçki'nin yandaşlarının dönemin Sovyet lideri Josef Stalin'i ve yandaşlarını devirmeyi ve hatta öldürmeyi planladığı da bir gerçek. Burada yabancı istihbarat güçlerinin ilişkisi de söz konusu" dedi.

2. Dünya Savaşı öncesinde Nazi Almanyası'nın SSCB'ye saldırı planlarıyla ilgili çok sayıda istihbarat bilgilerine ulaştıklarına belirten Bortnikov, "Ayrıca İspanya ve Türkiye'nin SSCB'ye savaş ilan etmeyi düşünmediği gibi değerli bilgiler edinildi. Almanya'nın, Sovyetler'in İngilitere ve ABD ile temaslarıyla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak istediğini de öğrendik" diye konuştu.

Fuad Seferov-Moskova