‘Kebabı bırakın evde kalın’

‘Kebabı bırakın evde kalın’

2 Nisan 2020 Perşembe  |   MG Özel

Rusya’nın başkenti Moskova’da koronavirüs tehdidi nedeniyle 30 Mart’tan bu yana kısmen ‘esnek’ sayılabilecek bir sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. 

Son rakamlara göre, ülkede vaka sayısı üç bine yaklaştı, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 27'ye ulaştı. 

Rus yetkililer, vatandaşların alınan önlemlere sıkı sıkıya uyması için art arda açıklama yapıyor. Önce Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Koronavirüsle ilgili aldığımız tedbirler aşırı görünse de kendini koruyanı Tanrı da korur” dedi. Ardından da Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin durumun çok ciddi olduğuna işaret ederek, "Artık kimse güvende değil" sözleriyle kurallara uyulması gerektiğini belirtti. 

28 Şubat tarihinden itibaren koronavirüs salgını nedeniyle Rusya’nın tüm bölgelerinde yürürlüğe giren kısıtlayıcı önlemler çerçevesinde kafeler, ticaret ve eğlence merkezleri ve sinemalar kapatılıyor. Bazı bölgelerde toplu taşıma araçları faaliyetlerine ara veriyor, dini ibadet yerleri ise ziyaretlere kapatılıyor. 

5 Nisan'a kadar geçerli olacağı açıklanan, ancak perşembe günü (bugün) 30 Nisan'a kadar uzatılan "ücretli" resmi tatil süresince marketler ve eczaneler hariç tüm ticaret noktaları kapalı olacak. Yaşlı kategorisindeki insanlara ve kronik hastalıkları olan vatandaşlara evlerinde kalmaları tavsiye ediliyor. Ancak vatandaşlara bulundukları semtte temel ihtiyaçları ya da köpek gezdirmek için sokağa çıkma izni veriliyor. Hatta, bazı “uyanık girişimciler”, sokağa çıkma bahanesi yaratmak isteyenlere köpek kiralıyor!

Rus yetkililer, özellikle 1 hafta boyunca zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması tavsiyesinde bulundu. Ancak ilk günlerde "Evde kal" kampanyasını bazı vatandaşlar "yanlış" anlayarak pikniğe çıktı. Rus devlet televizyon kanallarında, internette yayılan piknik görüntüleri ekranlara getirilerek, "Sayın vatandaşlar! Karantina, şiş kebap (Şaşlık) yapmak anlamına gelmez! Lütfen evde oturun!" uyarısında bulunmak zorunda kaldı. (Manşetteki fotoğraf 28 Mart'ta Moskova yakınlarındaki bir parkta çekildi)

Ünlü gazeteci ve TV sunucusu Vladimir Solovyov, her programında, "Ne olur, sabret! Evde kal!"  çağrısında bulunuyor.

Şu anda Moskova sokakları büyük ölçüde boş. Diğer kentlerdeki sokaklarda da çok az sayıda kişi var. İnsanlar evden çalışıyor, TV ve internet üzerinden sinema, tiyatro izliyor, müzik dinliyor. Doğrusu, son birkaç gündür vatandaşların ezici çoğunluğu, "Evde kal!" uyarısını ciddiye almaya başladı. Çünkü hasta sayısının artması herkesin dikkatini çekmeye ve korkutmaya başladı.  

Bu arada salgın ne zaman azalacak veya sona erecek sorusu Rusya'da da merak konusu. Acil Çocuk Cerrahisi ve Travmatoloji Araştırma Enstitüsü Başkanı Leonid Roşal, Rusya'da koronavirüsün yayılması ile ilgili durumun 2-3 ay içinde iyileşebileceğini söylüyor. 

Rus televizyonlarında sağlık programları da yapan ünlü doktor Aleksandr Myasnikov, koronavirüsü mevsimsel bir hastalık olarak gördüğünü, yazın başlamasıyla vaka sayısının büyük olasılıkla azalacağını belirtiyor. 

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı'nın (FMBA), koronavirüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini duyurması 28 Mart tarihinde büyük yankı yaratmıştı. 

Ardından, Rusya Bilimler Akademisi (RAN) Başkan Yardımcısı ve Tıbbi Biyoloji Bilimleri Bölümü Başkanı Vladimir Çehonin de, akademiden uzmanların katılımıyla Rusya’da koronavirüs tedavisinde kullanılabilecek üç ilaç geliştirildiğini söyledi. 

Şimdi herkes atılacak somut adımları bekliyor. 

Fuad Safarov, Moskova