Kazakistan'da taht oyunları mı?

Kazakistan'da taht oyunları mı?

4 Eylül 2019 Çarşamba  |   Günlük

Devlet başkanılığı koltuğunu aileden olmayan bir isme bırakan Nursultan Nazarbayev 'demokrasinin önünü' mü açtı yoksa bu operasyonun arkasında, uzun bir stratejik yolun taşlarını döşeyen taktik bir adım mı atıldı? Nazarbayev adı, yakın zamanda devlet başkanlığı unvanıyla geri mi dönecek? Bu ve benzer soruları çoğaltan yeni gelişmeler gündemde:   

Kazakistan'ın eski devlet başkanı Nazarbayev'in kızı Dariga Nazarbayeva yeniden senato başkanlığına seçildi. RİA ajansının haberine göre, Nazarbayeva'nın senato başkanı olması önerisi, Devlet Başkanı Kasım-Cömert Tokayev'den geldi. 

Kazakistan parlamentosunun üst kanadında konuşan Nazarbayeva, kendisine duyulan güven ve verilen destek için senatörlere teşekkür etti. Daha önce senato sözcülüğü görevini yürüten Nazarbayeva 56 yaşında. 

Rusya'da yayın yapan Novıye İzvestiya gazetesi konuyla ilgili haberinde Tokayev'in sadece bir "emanetçi" olduğu ve iktidarın baba Nazarbayev'den kızı Nazarbayeva'ya geçişine nezaret ettiği yorumuna yer veriyor. Yorumlara göre, ilk seçimlerde Nazarbayeva koltuğu geçecek ve "aile hanedanı" da kaldığı yerden devam edecek. 

Eski devlet başkanı Nazarbayev, ülkede bir türlü dinmeyen protestolar nedeniyle Mart ayında istifa etmişti. 

TürkRus.Com'da 20 Mart 2019'da şu haber yayınlanmıştı: 

Nazarbayev gitti, kızı yükseldi: Dariga Nazarbayeva, Kazakistan'ın yeni Senato Başkanı  

Kazakistan'da dün yaşanan istifa sürprizinin ardından taşlar yerine oturmaya, tablo netleşmeye başlıyor. 28 yıllık iktidarını noktalayıp devlet başkanlığı görevini bırakan Nursultan Nazarbayev'in büyük kızı Dariga Nazarbayeva, Kazakistan parlamentosunun üst kanadı olan Senato'nun başkanlığına seçildi. 

Bu koltukta oturan Kasım Cömert Tokayev devlet başkanlığı görevini devraldığı için, bu durumda fiilen ülkenin ikinci önemli isimi Nazarbayev'in kızı oldu. Tokayev de yemin ederek devlet başkanlığı görevini devraldı. 

55 yaşındaki Nazarbayeva, daha önce başbakan yardımcılığı dahil pek çok önemli görevde bulunmuş, son olarak Senato Uluslararası İlişkiler, Savunma ve Güvenlik Komitesi başkanlığı görevini yürütüyordu. 

Nazarbeyava'yı Senato başkanlığı için bizzat yeni devlet başkanı Tokayev aday gösterdi. Senato'da 42 üyenin tamamı "evet" oyu verdi. 

Nazarbayev'in kendisi de devlet başkanlığını bıraktıktan sonra Devlet Güvenlik Konseyi başkanlığını ve iktidar partisi Nur Otan'ı başkanlığını sürdürmeye devam edecek. 

Bu durumda bazı analistler, dün istifa sonrası yapılan ilk yorumların "tartışmalı" olduğunu vurguluyor. Nazarbayev'in Yeltsin'in aksine, iktidarı tamamen devredip çekilmediği, uzun vadede kızı Dariga Nazarbayeva'yı başkanlığa götürecek yolu açtığı, kendisinin de perde arkasında sağlığı yettikçe iktidarı elinde tutmaya devam edeceği yorumları öne çıkıyor. 

Rus basınına yansıyan haberlere göre Nazarbayev'in ortanca kızı Dinara Kulibayeva da eşi ile birlikte ülkenin önde gelen bazı işletmelerinin kontrolünü elinde tutuyor. Damadı Timur Kulibayev'in dolar milyarderi olduğu ve Narodnıy Bank Kazakistan'ın kontrolünü elinde tuttuğu belirtiliyor.  Nazarbayev'in küçük kızı Aliya ise ülkenin ekonomi politikalarında söz sahibi olarak biliniyor ve iş hayatında aktif rol alıyor.  

Şimdi kamuoyunda, "Nazarbayev devletin başından fiilen gitti ama ailesi ve ulusal lider kimliği ile ülkeyi yönetmeye devam edecek" yorumları güçleniyor. 

Nazarbayev'in koltuğu bırakmasının ana nedeninin "sağlık sorunları "olduğu haberleri de öne çıkıyor.

(TürkRus.Com)