Kaz Dağları için 'kadınlar'

Kaz Dağları için 'kadınlar'

8 Ağustos 2019 Perşembe  |   Günlük

Kaz Dağlarında altın madeni için yapılan doğa katliamına tepkiler büyürken, Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu da Su ve Vicdan Nöbeti'ne desteğini açıkladı ve kadınları Kaz Dağları için ses çıkarmaya çağırdı.

Platformun yaptığı açıklama şöyle:

“Kendi haklarımızı koruduğumuz gibi ağaçlarımızı, doğamızı ve dünyamızı da biz koruyacağız. Dünyada sadece Türkiye'de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı olan Kaz Dağları, meşe, çam ormanları ile kaplı bir oksijen fabrikası. Bu canım dağlar maden projesi ile tehdit altında. Ağaç katliamının yanı sıra altın madeni siyanürle çıkarılacağı için hem bölgedeki doğal yaşam hem de bölge halkının sağlığı hiçe sayılıyor. Kaz Dağlarının doğasını ve tüm canlılarını korumak ve gelecek nesillere bırakmak ile yükümlüyüz. 

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak, dünyada en çok oksijen üreten ikinci dağ olan Kaz Dağları'nda yaşanan doğa katliamına seyirci kalamayız. Maddi ve manevi mirasımıza bir saldırı olan bu anlamsız, adaletsiz  maden projesine karşı herkesi, özellikle de yıllardır eşitlik ve adalet mücadelesi veren kadın sivil toplum temsilcileri ve kadın aktivistleri seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Yıllardır kendi haklarımızı korumaya çalıştığımız gibi ağaçlarımızı, doğamızı ve dünyamızı da biz koruyacağız.  

Biliyoruz ki, iklim adaleti mücadelesi kadınların ve kız çocuklarının cesareti, bilgeliği ve liderliği olmadan başarılı olamayacak. "

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu hakkında detaylı bilgi için: http://esitlikadaletkadin.org/ 

(Basın bülteninden)