Karlov’un arzusu gerçekleşiyor

Karlov’un arzusu gerçekleşiyor

10 Temmuz 2019 Çarşamba  |   Günlük

Sovyet kozmonotu Yuriy Gagarin’in heykelinin Ankara'ya dikilmesi kararı aynı zamanda bir suikaste kurban giden Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un yaşarken çabaladığı ancak gerçekleştiremediği bir arzusunun yerine getirilmesi anlamına geliyor. 

Uzaya çıkan ilk insan olan Gagarin’in heykelinin Dikmen’deki bir parka dikileceğini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıkladı. Geçen hafta Moskova’da temaslarda bulunan Yavaş, Rusya başkentine de Yunus Emre heykeli dikileceğini söyledi. 

19 Aralık 2016’da suikast sonucu öldürülen Karlov’un eşi Marina Karlova, Medya Günlüğü’nden Fuad Seferov'a yaptığı açıklamada Ankara’ya Gagarin anıtı dikilmesi fikrinin nasıl doğduğunu şöyle anlatmıştı: 

"Andrey Karlov'un 1962 yılında Sovyetler Birliği'nin Kahire Büyükelçiliği'ndeki okulda eğitim aldığı dönemde Gagarin o okulu ziyaret etmişti. Andrey diğer öğrenciler ile birlikte çok mutlu olmuştu. Çünkü Gagarin'i hepimiz çok seviyorduk, bugün de öyle. Gagarin tüm öğrencilerle tek tek ilgilenmişti. Andrey bana, ' Gagarin'i bizzat görmek büyük bir olaydı, benim için bayramdı' demişti. Daha sonra Gagarin, Andrey'e birlikte çektirdikleri toplu fotoğrafı hediye etti. Fotoğrafta ' Andrey Karlov'a Yuri Gagarin'den hatıra' yazıyordu. Bu fotoğraf ailemizin çok değerli bir parçası. Andrey de bu fotoğraftan onur duyuyordu. Bu nedenle Gagarin'in anıtının Ankara'da bir parkta açılmasını arzu ediyordu. Bu girişim tabii aslında Ankara'daki Rus Kültür Derneği'ne ait ama Andrey de derneğe bu konuda çok yardımcı oldu. Fakat gerekli izin çıkmayınca anıt Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği binasına konuldu. Hatta elçilikte anıtın açılışında tören de yapılmıştı. Bence Andrey'in arzuladığı gibi Gagarin'in anıtının Ankara'da bir parka yerleştirilmesi çok güzel olur." 

Ankara'da faaliyet gösteren Rus Kültür Derneği Başkanı Larisa Lutkova-Türkkan da, Medya Günlüğü'ne, Gagarin'in anıtının Ankara'da bir parka konulması için dernek olarak geçmişte bir çok kez girişimde bulunduklarını anlattı.  

Lutkova-Türkkan, "Karlov bu arzumuza çok ilgi gösterdi. Anıtın Ankara'ya yerleştirilmesi için bize destek ve yardımda bulundu. Hatta 2016 yılında Gagarin'in uzaya çıkışının 55. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde anıtın Ankara'da düşündüğümüz bir parka konulmasını istemişti. Ama izin alamadık"dedi. 

Rus Kültür Derneği Başkanı, anıtın Ansera İş Merkezi'ne yakın bir parka ya da Park Vadi'ye konulmasını arzu ettiklerini, Karlov'un da aynı görüşü paylaştığını anlattı. 

Lutkova-Türkkan, "Karlov da anıtın Ankara'da açılması için Türk mercilerine yazılı başvuruda bulundu. Ayrıca diğer Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerin Ankara büyükelçiliklerini de bu konuda dayanışmaya davet etti. Onlar da Karlov'a çok destek oldu. Hatta Türkiye Dışişleri'ne yazı da gönderdiler. Ama maalesef bir sonuç çıkmadı... Dolayısıyla derneğimizin ve Andrey Karlov'un bu ortak arzusunun gerçekleştirilmesini çok istiyoruz"dedi. 

Girişimlere rağmen Gagarin anıtı bir parka konulamayınca Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği binasına yerleştirilmiş, törene Karlov da katılmıştı (Fotoğrafta). 19 Kasım 2016'daki törenden tam bir ay sonra Karlov suikaste kurban gitmişti.