Kapının Ardındaki Ben

Kapının Ardındaki Ben

20 Temmuz 2019 Cumartesi  |   Günlük

Güneş Altunkaş'ın Nemesis Yayınları'ndan çıkan ilk kitabı "Kapının Ardındaki Ben"in devamı niteliğindeki 2. kitap sonbaharda raflarda olacak. 1955 yılına, o yıl yaşanan acı olaylara ve o olaylar yüzünden hayatları alt üst olan insanların yaşanmışlıklarına götüren "Kapının Ardındaki Ben" mistik havası ile ilgi çekiyor.  

Özet 

"Parlak bir gazeteci olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Zeynep, küçük yaşlarda anne babasını trafik kazasında kaybetmiş ve babaannesi tarafından büyütülmüştür. Genç kadının yıllardır hayatını olumsuz etkileyen ve bir türlü anlam veremediği önemli bir sorunu vardır. Anne babasının ölümünden sonra her gece rüyasında büyük zincirlerle kapatılmış o kapıyı görüyor ve her uyandığında böbreklerinde aynı ağrıyı hissediyordur. Bu rüya onun kâbusu olmuştur artık. Sıkıntısını tanıdıklarıyla paylaşmış ama yeterince anlaşılmadığını hissettiği için sevgilisi Mete dışında kimseyle konuyu konuşmaz olmuştur. Üç yıl önce Mete’yle birlikte yaşamaya başladığından beri kâbusu sona ermiştir, ta ki o güne kadar… Üç yıl aradan sonra kâbusu yeniden hayatına girmiş, genç kadının yaşamını allak bullak edeceğinin sinyallerini vermiştir. Zeynep için uykusuz geceler geri gelmiştir. Yapılan tüm tetkikler durumun psikolojik olduğunu gösterse de, Zeynep bu rüyanın ona bir şeyler anlatmaya çalıştığından emindir. Peki zincirlerle kapatılmış o kapı genç kadına ne anlatıyor, ne göstermeye çalışıyordur? Zeynep’in tek isteği bu sorusuna yanıt bulmaktır.

Zeynep fotoğraf çekmek için Galata sokaklarında gezindiği bir gün hiç beklemediği bir şeyle karşılaşır. Yıllardır rüyalarına giren, rüya olmaktan çıkıp kâbusu haline gelen ve benliğini ele geçiren o kapı tam karşısındadır. Evet, genç kadının da düşündüğü gibi, hep aynı rüyayı görmesinin sarsıcı bir nedeni vardır. Belki de bu neden yeni bir başlangıcın anahtarıdır…"

(Tanıtım bülteninden)