Kanser ve umut

Kanser ve umut

26 Ekim 2018 Cuma  |   Köşe Yazıları

Farkında mısınız ?

Çevremizde, kanser nedeniyle yaşamını yitiren ne çok insan var.  .

40'lı yaşlarda kansere yenik düşenleri sıkça duyar olduk.

Kolon kanseri gibi ileri yaş hastalığını artık 50 civarı yaşlarda görebilmekteyiz.

Dünyada kanser tanısı alan hasta sayısı her yıl 12,7 milyonu bulmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre son 4 yılda dünya genelinde kanserin görülme sıklığı yüzde 11 artarak, yıllık 14 milyon yeni olguya ulaşıldı. 

DSÖ'nün açıkladığı son rakamlara göre kanser vakaları, 2035 yılına kadar yılda 24 milyonu bulacak. 

Rakamlar, kanserin her yıl 8,2 milyon hastanın ölümüne neden olduğunu göstermektedir.

Dünyada erkeklerde en sık sırasıyla Akciğer, Prostat, Kolon, Mide ve Karaciğer Kanseri, kadınlarda ise en fazla Meme, Kolon, Akciğer, Rahim ağzı ve Mide Kanseri görülmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı son rapora göre Türkiye'de her yıl yaklaşık 97 bin erkek, 62 bin kadın, yani toplamda 159 bin kişi kansere yakalanmaktadır. Kanserden ölüm ülkemizde yılda 50.000 civarındadır.

Türkiye'de erkeklerde Akciğer, Prostat, Kolon ve Mide, kadınlarda ise Meme, Tiroid, Kolon, ve Mide kanseri görülmektedir. Ancak Tiroid kanseri olgularının büyük çoğunluğu kurtarılabildiği için ölüm oranı Tiroid kanserinde düşüktür.

Tedavide neler var?

Kanserde en yeni tedaviler; immünoterapi (Bağışıklık sisteminin kanser hücresine yönlendirildiği, bağışıklık sistemi hücrelerinin tümörle savaşmasının sağlandığı tedaviler), gen tedavileri ve hedefe yönelik tedavilerdir. 

Kişiye özel hedef tedaviler ve immünoterapide, tümörün genetik yapısına bakarak saptanan genetik mutasyon ve değişikliklere göre kişiye uygun tedaviler ve ilaçlar belirlenmektedir. 

Kanserde hücre ve aşı tedavileri de büyük umut vaat etmektedir. Özellikle de beyin tümörleri ve pankreas tümörleri üzerinde denenen hücre tedavilerinin sonuçları çok başarılıdır. Bilimsel araştırmalar bu hızla giderse gelecek 10 yılda kansere çare bulunacak gibi görünmektedir. 

Kandan kanser teşhisi yapılmasını mümkün kılan son teknoloji CTC (Kanser Hücre Sayımı) ise hastalara umut olmaktadır. Basit bir kan testiyle kanda dolaşan tümör hücrelerini çok erken evrede bulan CTC tekniği adeta bir dedektif gibi sadece hücreleri bulmakla kalmayıp, kanda dolaşan tümör hücrelerinin sayılarını, hatta hangi tür kanser olduğunu da tespit edebilmektedir. Böylelikle kanser daha yolun çok başındayken önlem alma şansı doğmaktadır.

İçimizdeki doktor

Vücudumuz kanser ve diğer hastalıklarla başedebilecek donanıma sahiptir. 

Unutmayın; içimizde çok becerikli bir "doktor" vardır. Yeter ki ona güvenelim, inanalım ve iyi bakalım.