Kadın yürüyüşüne polis müdahalesi

Kadın yürüyüşüne polis müdahalesi

8 Mart 2020 Pazar  |   Günlük

İstanbul’da bu yıl 18’incisi düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü için kadınlar, Beyoğlu’nda bulunan Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya gelmek üzere Sıraselviler Caddesi'nden meydana doğru yürüdü. Güvenlik güçlerinin barikatlarına kadar gelen kadınlar, "Korkmuyoruz, Susmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganları attı. 

Eylem öncesi Taksim Meydanı ve çevresi demir bariyerlerle çevrildi. İstanbul Valiliği tarafından Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ndeki bu akşam yapılacak 8 Mart gece yürüyüşüne izin verilmediği duyuruldu. İstanbul Valiliğinin kararıyla, İstanbul’daki raylı sistemlerde de yasaklamalar oldu. M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı Taksim istasyonunun tamamı, Şişhane istasyonu İstiklal ve 6. Daire giriş-çıkışları ile F1 Taksim-Kabataş Füniküler hattı yolcu alımına kapatıldı. 

Sıraselviler caddesinde toplanan kalabalık Taksim Meydan'a doğru yürüdü. Güvenlik güçlerinin barikatlarının önüne kadar gelen kadınlar "Göçmen kadınlarla mücadelemiz ortak", "Çocuk haklarını aklayan bir ülke istemiyoruz", "Yaşasın feminist mücadelemiz" dövizleri taşıyarak "Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz", "Yaşasın feminist mücadelemiz", "Erkekler evlere ütü yapmaya", "Kadın cinayetleri politiktir"  sloganlarını attı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da kadınlara destek vermek için yürüyüşe katıldı. 

Binlerce kadın bir müddet daha bekledikten sonra Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydanı’na çıkmak için polis barikatını zorladı. Ardından polis kadınlara sert müdahale ederek, Karaköy’e doğru hareket ettirmeye zorladı. Bazı kadınların saçlarından sürüklenerek gözaltına alındığı Sıraselviler’de polisin, aralarında 2 gazetecinin de bulunduğu en az 24 kadını gözaltına aldığı öğrenildi.  

Gazete Yolculuk muhabiri Buse Söğütlü ile Vedat Ekinci adlı bir gazeteci çok sayıda kadın gözaltına alınarak, polis aracına bindirildi.

(Cumhuriyet)