Kadın Gazeteciler Komisyonu

Kadın Gazeteciler Komisyonu

19 Temmuz 2019 Cuma  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Kadın Gazeteciler Komisyonu yeni dönemin ilk toplantısını yaptı. 

TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu’nun koordinatörlüğünü yaptığı Kadın Gazeteciler Komisyonunda 2019-2022 yılları arasında Ayşegül Aydoğan, Mesude Erşan, Nuray Özger, Esin Yolçınar, Şehriban Oğhan, Ayten Serin İnsel, Ümran Avcı görev yapacak. 

Başkanlığını Ayşegül Aydoğan’ın yapacağı komisyonun yedek üyeleri ise Emine Munyar, Aybeniz Ece Uçan ve Çiğdem Yılmaz’dan oluştu. Toplantıda TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş, TGC Kadın Gazeteciler Danışma Kurulu üyeleri Sultan Uçar, Sergül Keskin ve Yasemin Arpa da yer aldı. 

Neler yaptı?

Turgay Olcayto’nun başkanlığını yaptığı TGC Yönetim Kurulu’nun kararıyla 2013-2016 döneminde  oluşturulan Kadın Gazeteciler Komisyonu, kadın gazetecilerin yaşadığı sorunları ortaya koymak ve medyada kullanılan eril dilin değişimine katkıda bulunmak için kuruldu.  Komisyon ilk olarak  "Kadın  ve Medya /Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu"nu hazırladı.

Hazırlanan kılavuz 2 bin adet bastırılarak medya kuruluşlarına ve TGC üyelerine ulaştırıldı. Kadın Gazeteciler Komisyonu, Dünya Kadınlar Günü’nde her yıl TGC üyeleriyle toplantılar yaptı, Kadınlar  Günü yürüyüşlerine katıldı. Medya kuruluşlarında ve İletişim Fakültelerinde gazeteci adaylarına yönelik medyada cinsiyet eşitlikçi dil eğitimleri verdi. “Kadın  ve Medya-Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu”na www.tgc.org.tr  adresinden ulaşılabiliyor.   

(TGC)