‘Kabataş yalanını hatırlatıyor’

‘Kabataş yalanını hatırlatıyor’

13 Haziran 2019 Perşembe  |   Günlük

Gazeteci Fatih Portakal’ın, İstanbul belediye başkanlığı mazbatası alınan Ekrem İmamoğlu ile ilgili iddiası büyük polemik yarattı. 

Portakal geçen hafta FOX TV yayınında, "İmamoğlu'nun valiyle ilgili bir sözü var biz o sözü vermedik" demişti. İmamoğlu’nun Ordu-Giresun Havaalanı’nda yaşanan VIP’e girme tartışması sırasında Vali Seddar Yavuz hakkında,  "Valiniz tam bir it" dediği ileri sürülmüştü. 

Portakal’ın iddiayı doğrular şekilde konuşması üzerine sosyal medyada görüntülerin yayınlanması çağrısı yapıldı. Portakal Çarşamba akşamı yayınlanan haber bülteninde bu konuda şunları söyledi: 

“O görüntüyü ben izlememiş olsaydım o cümleleri etmezdim. Ben 6 haziran günü o cümleleri kurarken, o hakaret ettiği cümleleri kurarken gerçekler üzerine bunu söylüyordum. Kulaklarımın ne duyduğunu ben biliyorum çünkü RTÜK denilen bir kurul var ve bazı ifadeleri yayınladığınızda basın yoluyla bu hakaretin yayılması kapsamında alıp size uyarı ceza verebiliyor. Ben böyle bir gerçekliği duymasam 6 Haziran günü o cümleleri kurabilir miyim?” 

Portakal görüntüleri sosyal medyada paylaşması çağrılarına da olumsuz yanıt verdi. 

Gazeteci Kadri Gürsel ise, Portakal’ın görüntüleri paylaşması gerektiğini belirtererek Twitter hesabından şunları yazdı: 

“Dediği gibi 'hakaret' varsa, muazzam haber değeri taşıyan o iki harfli sözcük gerçekten telaffuz edilmişse bence bir haberci cezayı göze alıp iddiasını kanıtlamalıdır. 'Videoyu izledim, maalesef doğru' minvalli konuşmak Kabataş yalanını hatırlatıyor.