'Kabataş yalanı' uçtu

'Kabataş yalanı' uçtu

16 Haziran 2019 Pazar  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici adını taşıyan sayfasında, "Kabataş yalanı" olarak tarihe geçen haberin Star gazetesinin internet sitesinden kaldırıldığını yazdı.

Yazıdan bir bölüm şöyle: 

"FOX TV’nin anchormani Fatih Portakal’ın, Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Valisi Seddar Yavuz’a, "İt" dediğini duyduğunu savunarak, "O görüntüyü izlememiş olsaydım o cümleleri etmezdim” demesi “Kabataş vakası”nı anımsattı.   

Ahmet Hakan, “Portakal’ın Kabataş’ı, Kabataş’ın Portakal’ı” başlıklı bir yazı kaleme aldı. İsmail Saymaz, Twitter’da, “Fatih Portakal ‘ın varlığından söz ettiği görüntüleri yayınlamaması halinde hiç hak etmediği halde üzerine ‘Kabataş’ gölgesi düşeceğini” yazdı.  Portakal’ı görüntüyü yayınlayarak sözlerini kanıtlamaya çağıran Kadri Gürsel de “Videoyu izledim, maalesef doğru’ minvalli konuşmak Kabataş yalanını hatırlatıyor” dedi.  Sosyal medyada da yayıldı bu yaklaşım… 

Kabataş denilince de benim aklıma Elif Çakır’ın, Star gazetesinde yazdığı “üzerleri çıplak, elleri deri eldivenli, başları tuhaf bantlı 70-100 Gezi Eylemcisi”nin başörtülü bir kadını taciziyle ilgili fantastik öykü gelir. O çarpıcı öyküyü yeniden okumak için Star gazetesinin web sayfasına girdim ama bulamadım. Yoktu… 

Yazarlar bölümünde Elif Çakır’ın yazılarının olduğu sayfada, 12 Haziran 2013 tarihli yazısı duruyordu; onun üzerinde de 16 Haziran 2013 tarihli yazısı. Ama ikisinin arasında olması gereken 13 Haziran 2013 tarihli “Kadınlar küfrediyor, erkekler vuruyordu” başlıklı yazı uçmuştu. 

Star gazetesi yönetimine sordum, yazının neden kaldırıldığına dair açık bir yanıt alamadım. Bir süredir Karar gazetesinde yazan Elif Çakır’a da sordum, o da yazısının kaldırıldığını bilmiyordu, benim sorum üzerine baktığında öğrendi bu gelişmeyi. 

Doğrusu, Elif Çakır’ın bütün eski yazıları Star’ın arşivinde dururken Kabataş yazısının oradan tesadüfen silinmiş olduğuna inanamıyorum. 

Bu yazının o dönemdeki kritik etkisini anlayabilmek için biraz geçmişe gitmek gerek…"

Yazının devamını okumak için tıklayın