İyilik ve güzellik hep kazansın diye...

İyilik ve güzellik hep kazansın diye...

26 Nisan 2019 Cuma  |   Mentor

Fenerbahçe Basketbol Takımı ve o muhteşem koçu için ne yazılabilir ki; sadece Türkiye için değil tüm dünya için örnek gösterilecek bir amiral gemisi. Kendinde barındırdığı değerler o kadar evrensel ki, sadece basketbolda değil her spor branşında değil yaşamın her alanında onları örnek alarak başarılı ve iyi insan olmak mümkün. 

En belirgin özellikleri saygı, rakibe, kendine, taşıdığın formaya, taraftara saygı, herkese saygı. Hiç gördünüz mü Obradovic'i veya bir Fenerbahçe Basketbol Takımı oyuncusunu rakibe veya başkasına saygısızlık ederken? Göremezsiniz.  

Çalışkanlık ama para için değil, onlar taşıdıkları forma, onları destekleyen taraftar, takım arkadaşları ve koçları için oynuyorlar, para onlar için bir sonuç; parkede verdikleri mücadele zaten onu getiriyor, onları kim seyretmek istemez ki?  

Arkadaşlık, bağlılık, adanmışlık sadece paraya değil insan olmaya, daha iyi dünyada yaşamaya, başkalarını düşünmeye önem veren insan olmayı her şeyin üstünde tutan güzellik. 

Obradovic'in bir röportajını dinlemiştim, sahip olduğu entelektüel düzey ve bilgi insanı hayran bırakıyor. Bırakın o düzeyde spor adamımız olmasını Obradovic'in düzeyinde gazetecimiz, hatta belki bilim adamımız, yazarımız yok, insan mahçup oluyor.  

Onlardan bahsedip bu mükemmel insanlar topluluğunun yazısının kirletmek istemezdim ama ben bu ülkede futbol adamı, QTM mensubu, spor adamı falan olsam Obradovic'i gördüğümde bir daha asla aynaya bakamazdım ama biz bakabiliyoruz. Bu yüzden o Obradovic'in Eurolig salonlarına adı verilirken diğerleri şişmiş egoları ile anılıyor. 

Bu nokta aslında çok önemli, toplumumuz Obradovic'i ve onun yarattığı takımı ahlaki ve moral zenginliği insan olma nitelikleri açısından izlemeli, belki izlersek kazanınca kaç para alacağından çok, dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapmayı sağlayacak örnek olmanın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirler. Bence umut yok ama varsa Fenerbahçe Basketbol’da var. 

Eurolig tarihinin en sert serisini oynayıp birbirlerini kucaklayan Obradovic ve Jasikevicius'u görüp utanmadıysanız artık sizin için umut yok demektir. Ben utandım dedim ki kendime "Neden onlar kadar hırslı, onlar kadar saygılı olamıyorum?" 

Obradovic ve öğrencilerini büyük yapan aldıkları kupalar, kazandığı unvanlar ve başarılar değildir, tüm bu başarılardan önce bize daha iyi insan olmayı gösterdikleri için büyükler. 

Kazanırlar kaybederler bilmiyorum ama onlar "iyi insan olmanın sevginin ve saygının" şampiyonu ve sonsuza kadar sadece Fenerbahçeliler için değil  tüm iyi insanlar için unutulmaz olacaklar. 

Taraftarın "Dünyanın en güzel takımı" adını verdiği bu takımı yaratan, salonu Fenerbahçe'ye hediye eden Murat Ülker'e, başkanlığı döneminde Ülker-Fenerbahçe birleşmesini başaran ve bu takımın ilk başkanı olan Aziz Yıldırım'a ve içinde yaşadığımız ekonomik şartlar rağmen bu takımın hepimize "iyi insan" olmayı öğretmesini aksatmayan başkanımız Ali Koç'a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Sağolsunlar, varolsunlar. 

Biz de üstümüze düşeni yapmalıyız bu iyi insanlar için, iyilik için, iyilik ve güzellik hep kazansın diye “Fener Ol” yazıp 1907'ye göndermenin tam zamanıdır…