İyilerin basketbolu

İyilerin basketbolu

9 Aralık 2019 Pazartesi  |   Mentor

Ülkede müthiş bir basketbol sevgisi başlamış, bu sevgiyi de Fenerbahçe'ye borçluyuz,  ülkenin gündemini Fenerbahçe belirler diğerleri onu takip eder çünkü bu ülke sporunda iki belirleyici unsur vardır; Ona duyulan sevgi ve nefret. Diğer her türlü kavram bu iki unsurun türevidir. 

Bir tarafta kendi ile barışık insanlar, değerleri olan ihtiyaçlar piramidinde üst basamaklara çıkmış insanlar, diğer yanda ise bireysel yetersizlik ve güçsüzlük duygusunu para ve başarı ile bastırmaya çalışan varoş kültürü.

"Varoş" deyince bazen yoksul toplum kesimlerin ifade edildiği sanılıyor, ilgisi yok tam tersine varoş zengindir çünkü ilkesizdir, köyün çürümüş, yozlaşmış, ilkesizleşmiş halini temsil eder. İlkesiz olduğu için de paraya ulaşması çok kolaydır nerede çıkar varsa oranın kalıbını kolaylıkla alır. Varoş aynı zamanda kentin kanseridir, kentli olamamıştır, okumaz, sevmez, sadece kendini beğenir. Yüreği yoktur cüzdanı vardır. Saygısı yoktur kendinden başka herkesten nefret eder. 

Şimdi konuya girelim...

"Türk Basketbolu" diye bir şey yok. Basketbol diye de bir şey yok. Sadece Fenerbahçe var. Fenerbahçe basketbola yatırım yapmayı kessin şu an basketbol sayesinde evine ekmek götüren herkes aç kalır. Peki bunun farkındalar mı? Hayır çünkü Türk sporunun ikinci büyük dinamiği olan Fenerbahçe nefreti devreye giriyor. Kifayetsiz ve muhteris bireysel bilinçaltlarında Fenerbahçe'ye saldırmaya mecbur hissediyorlar. 

O kadar karaktersiz ki bu insanlar, "Premier Lig"de defalarca söylenen "f...off'dan farkı olmayan bir Obradoviç söylemini ahlaki bir tartışmaya dönüştürdüler, oysa Türk toplumunun en yüce değerlerinden biri olan aile ve anneye küfür eden bir varoştan basketbol tanrısı yaratmaya çalışıyorlar. 

Tekrar ediyorum, bu ülkede basketbola yılda 30 milyon euro ayıracak başka camia yok, eğer Fenerbahçe çekilirse aç kalırsınız.

Dekoderleriniz, yorumculuktan kazandığınız üç beş kuruş, gazetelerdeki köşeleriniz, kısacası basketbolunuz çöp olur. 

Fenerbahçe varoş takımı değildir, sporu ve onun birleştirici ruhunu temsil eder. Anaya küfreden, hayvanlara eziyet eden, kadınlara saldıran, Fetö'ye yancılık eden değildir.

Fenerbahçe Beko analara küfredenlerin değil, iyilerin oynadığı basketbolun adıdır. 

Unutulmasın, unutturulmasın, bilinsin diye söylemekte yazmakta yarar var.