'Ivır zıvır'a tepki

'Ivır zıvır'a tepki

21 Ekim 2018 Pazar  |   Günlük

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ihalesiz et alımı konusundaki iddiaları soran Fox TV muhabirini "Bunlar ıvır zıvır işler" diye azarlamış, bununla da kalmayıp "Gazetecilik değil, maskaralık yapıyorsunuz" diyerek , halk adına soru soran gazetecilere ve gazetecilik mesleğine açıkça hakaret etmiştir.

Sayın Bakan Pakdemirli daha önce de aynı muhabirin soru sormasını danışmanının engellemesine seyirci kalmayı yeğlemişti. Oysa demokrasi, şeffaf yönetimlerin görev yaptığı rejimin adıdır. Kamu gücünü ve kamu kaynaklarını kullananlar, halka hesap verir. Kamu adına soru soran gazetecilere hakaret etmez, sorularını yanıtlar.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, kendisine gayet saygılı üslupla soru soran Fox TV muhabirine yanıt vermesi; şayet yanıt veremiyorsa susması gerekirken hakaret etmesini şiddetle kınıyoruz.

İki gündür gazetecilerden özür dilemesini beklediğimiz Tarım Bakanı'nın bu beklentiye suskun kalması ise ,bu açıklamanın yapılması zorunluluğunu doğurmuştur.

Sayın Pakdemirli'yi basın mensuplarına gazetecilik dersi vermeye kalkışmak yerine, üstlendiği Tarım ve Orman Bakanlığı görevini şeffaf ve hesap verebilen bir siyasetçi olarak yerine getirmesini tavsiye ederiz.

(Basın Konseyi)