İtalya, Cristina, korona

İtalya, Cristina, korona

30 Nisan 2020 Perşembe  |   MG Özel

... Ve çok şükür hastalanmadan nisan ayının sonuna geldik ama tabii yorgunum. Aslında ne kadar gerçekleri daha çok bilirsem o kadar fazla güç geliyor bana.  

Daha çok uzun bir dönem evdeyiz ve yarını düşünmeden, sadece içinde bulunduğum gün için program yaparsam, verimli ve neşeli olabiliyorum. Yoksa insanın siniri bozuluyor ve büyük olasılık depresyona giriyorsun. 

Geçen pazar günü tüm İtalya televizyon başında Başbakan Giuseppe Conte’nin açıklamalarını dinledi. Tabii ben de. Evden dışarı çıkmamızla ilgili yasaklarda pek bir değişiklik yok ama beni en çok sevindiren parkların 4 Mayıs’tan itibaren açılacak olması. İki metre mesafeyi koruduğumuz müddetçe yürüyüşümüzü yapabileceğiz ya da istersek koşabileceğiz. 

Benim için tek sürpriz olan, herkesin kesin izin verilmesini beklediği berber, kuaför ve estetik salonlarının açılmamasıydı. Bir yandan televizyon kanalında Conte konuşuyor, diğer yandan telefonuma kuaför arkadaşım Cristina’dan mesajlar geliyor; kızın tepkisi korkunç, zaten iki aydır dükkanı kapalı dört gözle mayıs ayını bekliyordu. Halbuki ne hazırlıklar yapmıştı hem kendisi hem de müşterileri için. Özel steril kıyafetleri hazırdı, herkese özel randevu verecek, içeri sadece tek bir müşteri alacak, bir sonraki müşteriyi kabul etmeden önce tüm dükkanı tekrar dezenfekte edecekti. Ne güzel her şeyi ayarlamıştı ama... 

Bu kadar steril bir yere çalışma izni verilmemesine önce çok şaşırdım. Whatsapp gruplarında diğer arkadaşlarla bu konuyu tartıştık ve şaşkınlığımızı paylaştık. Otobüsler çalışıyor, marketten alışveriş yapmaya bir sürü insan gidiyor, bunlar riskli değil mi? Peki o zaman neden kuaföre izin yok? 

Arkadaşım Cristina sadece benim değil, aynı zamanda eşimin ve kızımın da kuaförü.

Hatta tesadüf, ben bu yazıyı yazdıktan sonra bu sabah bir gazetenin yayınladığı Cristina'nın mektubuna rastladım. "Tamam kapalı kalalım ama bari vergi ödemeyelim" diye yazmış. 

Ama doktor olan eşim karara benim kadar şaşırmamıştı. Kendisi salgının tam ortasında yaşadığı ve bizlerin bilmediği birçok bilgiye sahip olduğu için daha farklı bakabiliyor. Virüsün yayılma hızı oranının düşük olması gerektiğini, ayrıca her dükkanın steril çalışma ortamının denetlenmesinin şu an için olanaksız olduğunu anlatınca ister istemez ona hak verdim. Sonuçta herkes Cristina kadar özenli olmayabilirdi tabii.

Modena'dan son haberler böyle.

Şimdi parklarda-nispeten-özgürce dolaşabileceğimiz, koşabileceğimiz 4 Mayıs'ı bekliyoruz sabırsızlıkla.

23 Şubat'tan beri eve hapsolduğumuz için buna da şükür diyoruz...

Yeşim Hatapkapulu, Modena-İtalya

İlgili yazıların linki:

http://medyagunlugu.com/haber/esyalarla-konusmak-46880

http://medyagunlugu.com/haber/italya-gunlugu-46811

http://medyagunlugu.com/haber/karantinada-kucuk-bir-mutluluk-46767

http://medyagunlugu.com/haber/karantinada-yasamak-46727
 

Etiketler:  Yeşim Hatapkapulu