İşte Putin gerçeği

İşte Putin gerçeği

20 Mart 2018 Salı  |   Günlük

Gazeteci Cenk Başlamış'la gazeteci Okay Deprem'in yazdığı "Vladimir Vladimiroviç Putin: Rusya'yı Yeniden Ayağa Kaldıran Lider" kitabı önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan kitap, Rusya'nın son 18 yılına damgasını vuran, Pazar günü yapılan seçimi de kazanarak iktidarını 2024 yılına kadar uzatan Putin'in ilginç öyküsünü anlatıyor. 376 sayfalık kitapta Rus liderin çocukluğu, ilk kez KGB'nin kapısını çalması, öğrencilik dönemi, gizli servis için çalışmaya başlaması, Doğu Almanya'da görev alması, St.Petersburg Belediyesi'ne girişi, Moskova'ya transfer olması ve iktidar merdivenlerini çıkışı ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Fotoğrafların da yer aldığı kapsamlı biyografide, 31 Aralık 1999'da başkanlık koltuğuna (vekaleten) oturan Putin'in dağılmanın eşiğine gelen Rusya'yı uçurumun kenarından kurtarması, içerideki siyasi, ekonomik ve etnik kaosa son vermesi ve Rusya'yı uluslararası alanda yeniden bir oyun kurucu güce dönüştürmesinin öyküsü yer alıyor.

Son dönemde en çok merak edilen yabancı liderlerin başında gelen Putin'in karizmasının perde arkası, ideolojisinin kaynağı, muhalefetle ilişkisi ve özel hayatı da mercek altına alınıyor.

Ancak kitap sadece Putin'in biyografisinden oluşmuyor: Başlamış Moskova'da gazeteci olarak görev yaptığı Sovyetler Birliği'nin son döneminden başlayarak onun iktidara geldiği 1999 yılına kadar ülkede yaşananları, tanık olduğu çarpıcı olayları da aktarıyor. Deprem de, eski Sovyet coğrafyasında, özellikle Ukrayna'da yaşanan gelişmeleri kendi tanıklığında anlatıyor. Böylece, sadece Putin'in yaşam öyküsü değil, Sovyetler Birliği-Rusya'da son 30 yılda yaşanan baş döndürücü olayların fotoğrafını çeken bir kitap ortaya çıkıyor. Kitapta, Rus-Türk ilişkileri de ayrıntılı olarak yer alıyor.

Gazeteci Murat Yetkin, arka kapakta yer alan yazısında şunları söylüyor:

"Yıllarca Moskova'da çalışan deneyimli gazeteci Cenk Başlamış ve Okay Deprem, Putin'in Leningrad sokaklarından KGB başkanlığına, oradan Kremlin'e uzanan iktidar öyküsünü eşsiz ayrıntılarla anlatıyor. Son beş asırdır Türkiye'nin hep dikkatle yaklaşmak zorunda olduğu komşusu Rusya'da neler olduğunu anlamak isteyenler  bu kitabı mutlaka okumalı." 

Gazeteci Kadri Gürsel'in arka kapaktaki yazısı da şöyle:

"Putin Rusyası ile ittifak arayışlarının tartışıldığı bir dönemde yayımlandığı için değeri daha da artan bu kitap, Türk okuruna benzersiz bir katkı sunuyor. Rusya'yı uzun yıllar boyunca Rusya'da yaşayarak, Rusça okuyarak, Ruslarla Rusça konuşarak izlemiş iki tecrübeli uzman gazeteci, bu büyük komşumuz ve güçlü liderleri Putin hakkında bizi bilgilendirip aydınlatıyor, böylece önemli bir eksikliği gideriyorlar. Türk gazeteciliği adına övünç duyulacak bir çalışma."  

"Vladimir Vladimiroviç Putin: Rusya'yı Yeniden Ayağa Kaldıran Lider" kitabının başta D&R'lar bütün büyük kitapçılarda hafta sonunda satışa sunulması bekleniyor. Kitap sitelerinden sipariş vermek ise şimdiden mümkün...