İstanbul'dan 'karantina' manzaraları

İstanbul'dan 'karantina' manzaraları

15 Nisan 2020 Çarşamba  |   MG Özel

İstanbul'da geçen hafta cuma günü sokağa çıkma yasağının son anda açıklanmasının ardından yaşanan kaos yerini nispeten sakinliğe bıraktı.

Bu gözlem en azından salı günü (dün) öğlen saatlerinde İstanbul'un üç önemli merkezi kabul edilen Taksim, Eminönü ve Kadıköy için geçerli. Her üç semtin merkez kesimlerinde de neredeyse parmakla sayılabilecek kadar az sayıda insan sokaklardaydı, araç sayısı ise fazla değildi.

Örneğin, İstiklal Caddesi ve özellikle Taksim Meydanı tümüyle bomboş denilebilecek haldeydi. Boş meydanda simitçilik yapan Zülfikar, artık ortada pek yabancı turist kalmadığını söylüyor. İstiklal Caddesi'nin girişinde kestane tezgahında müşteri bekleyen Arif de benzer görüşte. Arif, normal zamanlarda 02.00'ye kadar çalıştığını, şimdi ise müşteri az olduğu için hava kararınca tezgahını kapattığını söylüyor ve kazancının yüzde 70'e varan oranda düştüğünü, ancak temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak zorunda olduğunu anlatıyor. 

İlginç bir not: Meydandaki çiçekçilerden biri hâlâ açık. Taksim'e gelen az sayıda kişi selfie (özçekim) yaparak ya da video çekerek kısa sürede ayrılıyor.

Her zaman kalabalık olan Eminönü'nde de öğlen saatlerinde durum farklı değil. İETT görevlilerinin dezenfekte ettiği otobüslerde tek tük yolcu bulunuyor, ancak, İspark'ta  çok uzun olmasa da araba kuyruğu görülüyor.

Galata Köprüsü üzerinde balık tutan hiç kimse yok, tek tük yaya var.

Aynı saatlerde Kadıköy iskelede de benzer şekilde sokaktaki insan sayısı parmakla sayılacak kadar az. Örneğin,13.30 civarı yanaşan vapurdan inen yolcu sayısı 15-20'den fazla değil.

Normal zamanlarda özellikle hafta sonları boş yer bulunamayan İDO'nun yanındaki büyük İspark'ta çok az sayıda araba var.

Altıyol'da açık dükkanlar var ama ortada fazla kimse yok.

Her üç merkezdeki ortak nokta da, sokaktakilerin neredeyse tamamının maskeli oluşuydu.

Bir sürü semtte sokaklarda çok sayıda kişinin bulunduğu haberleri devam ederken, seçilen üç merkezin boş olmasını öğle saatlerine bağlamak da mümkün.

 

Yazıyla ilgili özel fotoğraflara sayfanın başındaki 'Foto Galeri İçin Tıklayın' butonundan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://medyagunlugu.com/galeri/taksim-eminonu-ve-kadikoyden-kareler-498