İstanbul'da 'kritik' zirve

İstanbul'da 'kritik' zirve

19 Kasım 2018 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin deniz kısmının tamamlanması nedeniyle pazartesi günü (bugün) İstanbul'da düzenlenecek törende buluşacak.

Rusya, Avrupa'ya sattığı gazda transit ülke olan Ukrayna ile yaşadığı siyasi sorunlar nedeniyle Güney Akım'ı gündeme getirmiş, ancak Avrupa Birliği'nin engellemeleri nedeniyle proje suya düşünce Türk Akımı'nı önermişti. Önceleri, her biri 15.7 milyar metreküp kapasiteli dört ayrı hattan oluşması düşünülen Türk Akımı daha sonra iki hatta indirilmişti. Bu hatlardan biri Türkiye'nin gaz ihtiyacını karşılarken, diğer hattın Yunanistan üzerinden İtalya'ya ya da Bulgaristan üzerinden Sırbistan ve Macaristan'a ulaşması planlansa da henüz somut bir gelişme bulunmuyor.

Geçen yıl 53 milyar metreküp doğal gaz tüketen Türkiye ithalatın yüzde 51'ini Rusya'dan yaptı. Türk Akımı devreye girince Batı Hattı'ndan Rus gazı taşınmasına son verilecek. Türkiye ayrıca Mavi Akım yoluyla Rus gazı alıyor.

Rus Nezavisimaya gazetesinin pazar günkü sayısında ortaya attığı sansasyonel iddialar Erdoğan-Putin görüşmesinin kritik bir zamanda yapılacağını gösteriyor. Gazete, İdlib'te 17 Eylül'de yürürlüğe giren Türk-Rus planının işlemediğini, çatışmalarının sürdüğünü, dolayısıyla iki ülkenin Suriye'deki iş birliğinin tehlikeye düştüğünü yazdı.

Nezavisimaya'nın asıl sansasyonel iddiası ise, Türkiye'nin Rus S-400 füzelerinden vazgeçerek Amerikan Patriot füzeleri alacağını ileri sürmesi oldu. Gazete, Rahip Branson'un iade edilmesinden sonra Türk-Amerikan ilişkilerinin normalleşmeye başladığını, Başkan Donald Trump'ın S-400'leri almaması için Türkiye'ye baskı yaptığını yazdı. Türkiye ile Rusya S-400'lerle ilgili anlaşma imzalamış ve Rus kaynaklarına göre Moskova'ya 100 milyon dolarlık ön ödeme yapılmıştı. Gazeteye konuşan Rus askeri uzman Şamil Gareyev, Ankara'nın Rus hava savunma sistemini almaktan vazgeçmesi halinde tazminat ödemek zorunda kalacağını söyledi.

Gazetenin iddiası doğru çıkar ve Türkiye Rus S-400'ler yerine Amerikan Patriot füzelerini almayı tercih ederse bu gelişmenin Moskova ile ilişkilerde sorun yaratma olasılığı yüksek görünüyor.