'İstanbul başkonsolosluğunu elçiliğe yeğlerim'

'İstanbul başkonsolosluğunu elçiliğe yeğlerim'

1 Ağustos 2019 Perşembe  |   Günlük

Ülkesinin İstanbul başkonsolosluğu görevine atanan İsveç'in Moskova Büyükelçisi Peter Ericson, diplomatik kariyeri açısından İstanbul'un önemli bir merkez olduğunu söyledi. 

Bir Rus radyosuna konuk olan İsveç Büyükelçisi, kariyerini anlatırken ilgi çekici kentlerde görev yaptığını belirterek, "Örneğin, yakında İstanbul'da başkonsolosluk görevini üstleneceğim. Bu, büyükelçilik düzeyinde prestijli bir görev. İstanbul da çok ilgi çekici bir kent" dedi. 

Sunucunun, "Büyükelçilik görevinden sonra başkonsolosluk daha düşük bir makam değil mi" sorusunu Ericson, " Bir açıdan bakarsak hayır diyebilirim. Kimseyi kırmak, ülkeler arasında sıralama yapmak istemem. İlgi çekici olmayan bir ülkede büyükelçi olarak çalışabilirdim. Ama öyle bir yerde büyükelçi olmaktansa İstanbul gibi bir kentte başkonsolosluk yapmak daha iyi" diye yanıtladı.  

Türkiye ve İsveç arasında çok eski, tarihi ve iyi ilişkilerinin bulunduğunu ifade eden Ericson, "İstanbul'daki başkonsolosluk binamız aynı zamanda eski büyükelçilik binamız. 1757 yılında Sultan'ı ikna ederek orayı satın aldık."dedi.

Fuad Seferov, Moskova