'İspatlamayan şerefsizdir'

'İspatlamayan şerefsizdir'

15 Eylül 2019 Pazar  |   Günlük

Yeni Şafak'tan istifa eden Özlem Albayrak Sabah yazarı Hilal Kaplan'ın "İBB olanaklarıyla ABD'ye dil eğitimine de gitmiş" iddiasına "Belediye’den burs alıp ABD’ye gittiğimi ispatlamayan ise şerefsizdir" cevabını verdi. 

Yeni Şafak gazetesinin yazısını yayınlamaması üzerine Albayrak istifa etmişti. Albayrak, yayımlanmayan yazısında; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasına itiraz ettiğini söylemişti. 

Star gazetesi yazarı Ersoy Dede ise, "'Canan Güzellemesi'nin dayanılmaz hafifliği" başlıklı yazısında  Albayrak'ı hedef aldı. 

Dede, "Özlem Albayrak gazeteci kimliğinin dışında aynı zamanda kadrosu İBB’ye bağlı olan BİMTAŞ Şirketinin de personelidir" derken, İBB'deki işten çıkarmalara da değinerek, "Ancak bu süreçte Özlem Albayrak’tan da İBB’deki işçi kıyımına ses verip 'yeter artık' demesi beklenirdi. Oysa o tuttu Canan Kaftancıoğlu’nu savunan bir yazı kaleme aldı" dedi. 

Albayrak ise, Ersoy Dede'ye sosyal medya hesabından şöyle yanıt verdi: 

"Ersoy Dede, birincisi ben Kaftancıoğlu’nu savunmadım, hukukun genelliği ilkesini savundum. Benim yazım hükümete vuran vurmak isteyen bir yazı değildi, Kaftancıoğlu kararıyla oluşan manzarayı göstermek amaçlı bir metindi. İlk yayınlanmayan yazım değil bu" derken, "Gizli bir durum yok. Bir açığımı bulamayıp bundan medet umulması çok çaresizce. Seçim döneminde duruşum belliydi, İmamoğlu’nun ikinci seçimi alacağı bariz ortadayken aynı çizgiyi korudum, böyle bir kaygım olsaydı pek çokları gibi döner veya susmayı denerdim."

 Albayrak ayrıca, Dede'yi de eleştirerek, "Benim saklayacak hiç bir şeyim yok, operasyonel yazı yazanlar kendine baksın. Velhasıl çok ayıp etmişsin Ersoy Dede, çok çirkinleşmişsin. Söylenecek başka şeyler de olabilirdi ama aynı kabalıkla cevap vermek istemem" dedi. 

AKP içindeki Pelikan yapılanmasının önde gelen ismi Hilal Kaplan da Albayrak'ı hedef alarak, "Kaftancıoğlu’nu savunmak adına gazetesinden ayrılan Özlem Albayrak, yazarlığın geçim kapısından fazlası olduğunu söyleyip ayrılmıştı Meğer yıllardır kadrosu İBBye bağlı olan BİMTAŞ Şirketi personeliymiş Ayrıca İBB olanaklarıyla ABDye dil eğitime de gitmiş" dedi. 

Albayrak, Kaplan'a şöyle yanıt verdi:

"İBB çalışanı olduğumu hiçbir zaman kimseden saklamadım, gazetenin de bilgisi dahilindeydi. Gazeteye dışardan yazı gönderiyordum. Belediye’den burs alıp ABD’ye gittiğimi ispatlamayan ise şerefsizdir. İletişim mezunu, sosyoloji yüksek lisanslı, doktorasını bitirmek üzere olan, dil bilen birisinin, 4 bin 500 tl maaşla bir kurumda çalışması çok tuhafmış. Ne ihale aldım, ne danışmanlık yaptım, ne genel müdür oldum. Yalıda oturup hükümet kurup hükümet yıkan birine çok gelmiş!” dedi." 

Kaplan'ın bu suçlamaya yanıtı şöyle oldu:

"Ben de ihale almadım, danışmanlık/ genel müdürlük yapmadım. Yalıda oturmuyorum. Ama yapmadığım bir şey daha var: İBB’den maaş almadım. Okurumdan bunu gizlemedim! Bir SMS'le ekmeğinden olan binlerce İBB çalışanına bigane kalmadım Hükümet kurmak, yıkmaksa sizin bileceğiniz işler.."

(Medyaradar, Medya Günlüğü)