IŞİD'i kim kurdu?

IŞİD'i kim kurdu?

14 Ekim 2019 Pazartesi  |   Günlük

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) danışmanı Yelena Suponina, terör örgütü DAEŞ'in (IŞİD) Orta Doğu'da ortaya çıkışıyla ilgili çok fazla soru işareti bulunduğunu söyledi.

Rus medyasında sık sık görüşüne başvurulan ünlü bir Orta Doğu uzmanı olan Suponina, Medya Günlüğü'nün sorularını yanıtlarken, ABD'nin DAEŞ'in yok edilmesinde önemli rol oynamadığını, tam tersine DAEŞ gibi terör örgütlerinin ortaya çıkması için koşullar oluşturduğunu iddia etti.

Suponina, "Ben Orta Doğu'da bir çok örgüt üyesiyle görüştüm. Aralarında çeşitli radikal örgütlere katıldıkları gerekçesiyle Guantanamo'da ve Arap ülkelerinde cezaevlerinde yatan insanlar da vardı. Aralarında Afganistan'da Sovyetler'e karşı savaşmış kişiler de vardı. Bana, Afganistan'a Pakistan üzerinden sızdıklarını, Amerikan ve İngiliz istihbarat güçlerinden yardım aldıklarını anlattılar"dedi.

Terör örgütü DAEŞ'in, Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından önce Irak'ta ortaya çıktığını söyleyen Suponina, "Saddam rejimine bir alternatif bulanamayınca ülke kaosa sürüklendi. Sonra bu terör örgütü Suriye'de hortladı" diye konuştu.

ABD'nin Rusya'nın ardından Suriye'de DAEŞ'e karşı operasyon başlattığına dikkat çeken Rus uzman, "2015 yılında Rusya'nın bölgede askeri operasyon başlatmasının hemen ardından Washington da düğmeye bastı. ABD Rusya'nın kararlı olduğunu görünce onlar da kıpırdanmaya başladı" dedi.

İdlib sorunuyla ilgili yaşanan gelişmelere de değinen Suponina, "İdlib bölgenin en büyük sorunlarından biri. Şu anda geniş çaplı operasyonla oraya girmek ilgili devletler için bir tuzak olur. Bu çok tehlikeli. Rusya'nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşarak operasyonu başlatmaması çok önemli ve doğru karar oldu. O tuzağa düşmemek lazım. Biz fare değiliz" değerlendirmesinde bulundu.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.